fallback

Политическите коментари: Ще има ли "Южен поток"?

Ситуацията е унизителна за България, смята бившият премиер Бойко Борисов

17:17 | 09.06.14 г. 7

Каква ще бъде съдбата на "Южен поток" се питат днес експерти и политици. Енергийните анализатори видяха причината за спирането на проекта в развитието на кризата в Украйна и желанието на Запада да засили натиска срещу Русия. 

Политическите коментари са разнопосочни - енергийният министър Драгомир Стойнев декларира, че работата по реализацията не спира, защото проектът е важен и за България, и за ЕС. В момента се търси начин "Южен поток" да бъде приемлив за ЕС. Според "Реформаторския блок" газопроводът е излишен за България, защото не осигурява независимост на доставките.

За бившия премиер Бойко Борисов пък ситуацията е унизителна за България. Правителството на Пламен Орешарски провали проекта „Южен поток“ и като резултат от това България е унижена и „по цял свят ни разнасят, че имаме такова правителство, което лъже и Брюксел, лъже и Москва, лъже и Вашингтон“, категоричен е той, цитиран от агенция „Фокус“.

"За съжаление, един проект, който има и ОВОС, който действително можеше да донесе и работни места, да се направи така, че да се завъртят оборотите в икономиката, и в същото време да е изгоден и за цяла Европа, и за България, беше превърнат в поредното унижение за страната”, допълни още Бойко Борисов, който в момента се намира на посещение във Вашингтон.

Оптимизъм за проекта изказа Рамадан Аталай пред БНР. Според него това, което каза премиерът вчера, не е нещо по-различно от това, което досега е казвано на българското общество – няма да направим изключение и да нарушим изискванията на Третия енергиен пакет, заяви депутатът от ДПС и председател на енергийната комисия в парламента. 

Той попита още ако ЕС спре „Южен поток“ и причината не е в България, как ще бъдат покрити неустойките и всичко това, което се случва с проекта. Депутатът не е запознат с договора за „Южен поток“. „Това са данни и факти, които могат да се съобщят, след като се уточнят между двете държави, двете търговски дружества“, обясни Аталай.

„Не знам дали има американски натиск върху българското правителство“, допълни още той на въпрос защо изявлението е направено точно след срещата с трима американски сенатори.

„ЕС без да се запознае с всичките документи и не получи отговорите на българското правителство не би било полезно да тръгне да прави някакви действия, особено в наказателни процедури. Отговорността за проекта отпреди няколко месеца е прехвърлена в полето на Европейската комисия“, припомни още Аталай.

Той постави и въпроса защо Гюнтер Йотингер, човекът натоварен да преговаря за съвместимостта на „Южен поток“ с европейското законодателство, сега се опитва да бъде на страната само на контролиращия орган.

Депутатът припомни още, че на 13 юни у нас пристигат експерти от Брюксел, чиято цел е да проверят документацията по „Южен поток“ и ако има нередности, те да бъдат отстранени. „Всичко това, което се направи за Южен поток от 2008 година досега се направи пред очите на ЕК“, категоричен беше Рамадан Аталай.

За представителите на Реформаторския блок обаче около проекта има много неясноти. Не става ясно например какви ангажименти е поела България, заяви Трайчо Трайков, който е част от експертите в партийната коалиция. Орешарски дължи отговор на поне два въпроса - подписан ли е договор за строежа на “Южен поток” и какво съдържа той, както и взет ли е заем от „Газпром“.

„България няма нужда от “Южен поток”, тъй като той не осигурява независимост на газовите доставки на страната ни“, се казва още в позицията на „Реформаторския блок“. За тях най-важният въпрос в този проект за България е как се харчат парите на българските граждани, а такава информация няма. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:49 | 12.09.22 г.
fallback