ДПС иска държавен контрол в бизнеса с тютюн
в. Капитал Daily
Отмяна на пълната либерализация на производството и търговията с тютюн и връщане на държавния контрол в сектора. Това ще се случи, ако Народното събрание приеме проекта за изцяло нов Закон за тютюна и тютюновети изделия, внесен от депутати от ДПС начело със зам.-председателя на парламента Алиосман Имамов. Предложенията идват няколко месеца след като ДПС обеща на стачкуващи тютюнопроизводители пълна промяна в сектора. Сред основните идеи са създаването на агенция по тютюна и въвеждането на регистрационни режими за производители и търговци. Заради краткия хоризонт и несигурното мнозинство в сегашния парламент не е ясно дали текстовете ще бъдат приети.
Очаквано представители от сектора подкрепят промените, докато икономисти ги определят като вмешателство в свободния пазар. Само преди дни парламентът с гласовете на БСП и ДПС прие и законови промени, с които регулира отношенията между производителите и търговските вериги.
Правителството започва да набира 3 млрд. лв. външен дълг
в. Капитал Daily
Процедурата по пласиране на български еврооблигации за 1.5 млрд. евро (почти 3 млрд. лв.) започва в четвъртък и може да приключи в рамките на деня, научи "Капитал Daily" от няколко източници от пазара. До обед инвеститорите ще могат да подават заявки за количеството, което биха искали да купят, както и за исканата от тях доходност. След това на база на подадените поръчки Министерството на финансите заедно с мениджърите на емисията ще вземат решение за разпределението на книжата и ще обявят резултатите от предлагането.
По предварителна информация дългът ще бъде издаден под формата на 10-годишни облигации, които ще падежират през 2024 година. Според експерти, до които "Капитал Daily" се допита, при такъв матуритет доходността може да бъде малко над 3%, което е по-оптимистично от прогнозата за около 4%, направена от премиера Пламен Орешарски във вторник по време на среща с неправителствени организации.
Градският транспорт на София продължава да трупа дългове
в. Сега
Дупка в разплащането на транспортната задача в София за м.г. доведе до феномена общинската фирма с най-големи дългове - Център на градска мобилност, да е на печалба, а останалите транспортни дружества - на загуба. Това показват финансовите отчети на общинските дружества.
През 2013 г. печалбата на ЦГМ е почти двойна - 8.6 млн. лева при 4.4 млн. лв. през 2012 г. Приходите на дружеството възлизат на 36.2 млн. лева при 31.1 млн. лева година по-рано, разходите съответно - 26.6 млн. лева при 26.3 млн. лева. Това обаче не значи, че дружеството няма нови натрупани дългове въпреки обещанията на общината. Към края на м.г. размерът на задълженията на Центъра за градска мобилност са в размер на 129.8 млн. лв., а през 2012 г. са били 114.7 млн. лв. От тях към транспортните оператори неизплатените суми са в размер на 111.8 млн. лв. Именно заради това през декември общинският съвет позволи на дружеството да изтегли заем до 100 млн. лв., за да ги погаси.
Правосъдният министър иска още 14 млн. лв. за затворите
в. Сега
Правосъдният министър Зинаида Златанова иска да се отпуснат допълнително 14 млн. лв., с които да бъдат покрити задължения, натрупани от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН), която управлява затворите. Това става ясно от проектопостановление, качено на сайта на ведомството.
С парите трябва да се платят 5 млн. лв., които затворите дължат за храна, лекарства, вода, ток и горива. 112 хил. лв. са задълженията за данъци към държавата и общините и още 101 хил. лв. се дължат заради "придобиване на дълготрайни материални активи".
ВАС отхвърли оспорването по жалбите за “Южен поток”
в. Стандарт
Тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) отхвърли оспорването по жалбите на граждани и организации по делото "Южен поток", става ясно от сайта на съда. Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред петчленен състав на ВАС. Делото във ВАС беше образувано след жалба, в която се оспорва решението на министъра на околната среда и водите за одобряване осъществяването на ИП Газопровод "Южен поток". По него имаше 7 жалбоподатели. По време на заседанието по делото стана ясно, че двама от тях са подали молби, че се отказват доброволно.


Мечка е убила млад мъж на Витоша
Колко струва един абитуриентски бал?
Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
DP World са оптимисти за експанзията на Африка
Свръхбогатите увеличават залозите в икономиката на конфликтите
AI помага в анализа на корпоративни документи, но контролът остава при човека
Косово инвестира $1 млрд. в модернизация на армията с помощта на НАТО
SpaceX може да подаде документи за IPO още в сряда
Jeep направи Wrangler за Капитан Америка
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
6 неустоими рецепти за италиански кексове
Сутрешни навици, които могат напълно да променят деня ви
Захарова: Европейският парламент, докато поучава Китай, игнорира тиранията в Украйна и ЕС
Мондиал 2026: нови притеснения около провеждането на турнира
Новата руска ракета Р-77М ли стои зад унищожаването на украински F-16