fallback

ГЕРБ върна стария модел на управление на Сметната палата

Председател и двама зам.-председатели ще сменят 9-членната колегия, която ръководи одитния орган

12:03 | 17.12.14 г. 2

Сметната палата ще се ръководи от председател и двама заместници и решенията ще трябва да се взимат единодушно. Това решиха депутатите, като приеха на първо четене нов закон за Сметната палата, внесен от ГЕРБ.

С новия закон се отменя колективния модел за ръководство на институцията (въведен от кабинета „Орешарски“) и се връща моделът на управление на Палатата от времето на първия мандат на ГЕРБ.

Според ГЕРБ с новия закон се връща професионализмът в Сметната палата и се свежда до минимум възможността за външно влияние върху нея.

Опозицията обаче обвини управляващите, че се опитват да овладеят политически контролния орган.

„Сега без никакви мотиви се ликвидира Сметната палата като колегиален орган и (ръководството) се заменя с председател и двама зам.-председатели. За 2013 година от собствената си програма Сметната палата не е изпълнила 30% от поставените от нея задачи. Проектът предвижда решенията да се взимат с единодушие. При липса на един от тримата дейността на Палатата се блокира и вземането на решение ще бъде невъзможно. Докато при деветчленната колегия това блокиране няма как да стане. Отново се предлага крайно ограничение на квалификацията“, обвини управляващите по време на дебата депутатът Румен Гечев (БСП).

„Основен недостатък е възможността за по-лесна манипулация. Сегашният състав на колегията се състои от доказани специалисти в одита. За втора година правим трета Сметна палата, влизаме в рекордите на Гинес“, добави Гечев.

От ДПС призоваха ГЕРБ да оттеглят законопроекта. „Не може четири години върховният одитен орган да се люшка между политическите пристрастия на тази или онази политическа сила“, заяви Йордан Цонев от Движението.

Според него от ГЕРБ нямат оплаквания, че този орган след промяната в закона преди шест месеца е проявил някаква политическа пристрастност или обвързаност.

Мартин Димитров от РБ подкрепи новия закон с мотива, че сега е трудно да се определи чия е отговорността, защото често се оказва, че решенията се взимат с 5 на 4 гласа.

Още новини от България четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:22 | 10.09.22 г.
fallback