fallback

Калфин: Промяната на пенсионната реформа от днес за утре е неприемлива

Предложението за пренасочване на вноски от частните пенсионни фондове към НОИ няма да реши проблемите с дефицита в него, смята социалният министър

11:22 | 18.12.14 г. 6

Приемането на промени по пенсионната реформа от днес за утре е неприемливо. Това каза социалният министър Ивайло Калфин по повод предложението за пренасочване на вноски от частните пенсионни фондове към НОИ по време на първата от серия дискусии, организирана от Българския форум на бизнес лидерите.

Вицепремиерът възрази срещу начина, по който се предлага тази идея, и изрази надежда, че парламентът ще даде пълна свобода на избор, без той да се предпоставя. Той допълни, че мярката няма да реши проблемите с дефицита в Националния осигурителен институт (НОИ).

Самият Калфин няма намерение да си пренася капиталовата схема, заяви той преди бизнес срещата, цитиран от БТА. По думите му изненадващото предложение не е добро за бизнес средата и не дава стабилност.

По повод замразяването на пенсионната възраст следващата година Калфин отбеляза по време на срещата, че съжалява, че се е отложила тази първа стъпка към реформата. Неговото предложение беше за увеличение на възрастта с по 2 месеца годишно. Той обаче изрази мнение, че до края на март, докогато ще се търсят нови решения по редица елементи на пенсионната реформа, ще се търси и широк консенсус и по въпроса за пенсионната възраст.

„Трябва да се потърсят решения за широко съгласие, за дългосрочна устойчивост на системата, така че тя да не се променя от всяко правителство“, заяви той. „Целта е да търсим дългосрочна стабилност по отношение на възрастта за пенсиониране, равнището на осигуровките, категорийните работници, инвалидните пенсии“, каза той.

По повод неколкократното увеличение на броя инвалидни пенсии в последните няколко години Калфин каза, че в момента 1 млн. души с инвалидизация получават помощи от държавата в размер на 1,5 милиарда лева. Той заяви, че ще се работи в посока намаляване на броя на инвалидните пенсии, като посочи, че има варианти и добри практики, визирайки Хърватия, но без да посочва конкретни мерки.

Въпросите на бизнеса към социалния министър бяха свързани с възможности за промяна на остарялото трудово законодателство и с пенсионирането на работниците от първа и втора категория труд. Относно последната тема Калфин отбеляза, че най-вероятно няма да има промяна до март, но е възможно да възникне проблем за това кой влиза в тези категории и кой не. По думите му голям брой хора в момента се водят в тези категории, но всъщност извършват административна работа, а не тежък труд.

На въпрос от представител на сектора на информационните технологии относно привличането на висококвалифицирани специалисти от трети страни вицепремиерът отговори, че като цяло не можем да си позволим да облекчим режима за тези чужди работници, защото рискуваме да дойдат и много нискоквалифицирани, но допълни, че за наистина висококвалифицираните ще се обсъждат мерки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:10 | 11.09.22 г.
fallback