fallback

Калфин: Добър вариант е да има движение на пенсионните вноски в двете посоки

Инвеститорите трябва да убедят хората, че при тях пенсията ще е по-добра, каза социалният министър

10:54 | 21.12.14 г. 12

Добър вариант е да има движение на пенсионните вноски в двете посоки – от частните към държавния фонд и обратно. Това каза вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин в предаването Неделя 150 по БНР.

Той посочи, че задължително трябва да се опише в закона с каква сума ще излезе от НОИ лице, което е било в НОИ, но иска да се прехвърли в универсален фонд, ако бъде дадена такава възможност. Това по думите на министъра ще отвори редица въпроси като например как се управляват парите от вноските от частните фондове. 

Припомняме, че заявка за промяна в обратната посока - прехвърляне на средства от пенсионни вноски от НОИ към УПФ, бе коментирана като възможност от финансовия министър Владислав Горанов.

Калфин обясни промените, като посочи, че те предвиждат, който сега започва да се осигурява, ще има право на избор, какъвто сега няма. Второ – който има вече партида в капиталова схема, може да прецени без ограничение във времето къде да се осигурява - в НОИ или в УПФ, като изборът ще бъде активен с изрично заявяване на желанието.

Вицепремиерът коментира, че темата не е нова и се обсъжда отпреди 15 години, когато е създадена капиталовата схема. Калфин призна и друго – че е лошо примерът с професионалните пенсионни фондове, като подчерта, че трябва да се води дискусия за начинът, по който се управляват капиталовите схеми.

Ивайло Калфин посочи, че има различни аргументи за и против тази промяна за втория стълб, но каза, че ако парите отидат в НОИ, се губят личните партиди. Идеята е, че частните пенсионни фондове трябва да докажат, че тяхното съществуване ще увеличи доходите на хората, което обаче по думите му не е сигурно. Не може да имаш постъпления по закон от осигурителните вноски и след това да кажеш колкото излезе, толкова ще дадем, коментира вицепремиерът.

Вече има готови анализи как да продължи пенсионната реформа, а и всички аргументи са казани, нужно е само политическо решение, допълни той. Не е радикална промяната, каза той и нека инвеститорите да убедят хората, че при тях пенсията ще е по-добра. Сега няма гаранция, че с капиталовата схема ще имат по-висока пенсия, подчерта Калфин.

Той коментира и темата за спирането на проекта Южен поток. По думите му „Южен поток” е поредната загуба на добър проект, чрез който страната ни да си гарантира газови доставки. По думите му всички опити газът да се избута към Турция, не са в наш интерес. Калфин смята, че трябва да си изпълним ангажиментите по междуправителственото споразумение, да дадем необходимите разрешителни, защото важно е да не се окажем виновни за нещо, след като Русия спира проекта. Според Калфин надали Русия ще строи газопровода с оглед на икономическата ситуация там.

Според вицепремиера трябва да си направим нашия план за инвестиции и заетост и да мобилизираме всички европейски ресурси.

Любомир Христов, финансов експерт и бивш съветник в Световната банка по пенсионната система, която бе приета през 2000 г., коментира пред БНР, че от гледна точка на осигурените важни са три неща. Той посочи, че на първо място трябва да се знае, че това е кардинална промяна в системата, която „беше счупена досега, а сега става разнебитена, гарантираща бедност на старост”.

„Това което се прие от НС, не решава нито един проблем – нито на хората, нито на НОИ, нито на публичните финанси, а създава нови”, коментира Христов.

Той обясни обаче, че парите не се управляват ефективно от универсалните пенсионни фондове в момента и и хората са на загуба. По думите му УПФ също не са решение, защото се управляват непрофесионално и мърляшки. Той цитира данни, според които минус три процента е средната доходност от тях, което значи, че парите на хората се топят.

Свободата на избора не е безусловна що се отнася до пенсионните системи, продължи той. И коментира, че хората нямат експертиза да направят избора, особено когато има риск и за неопределеното и несигурно бъдеще.

За него сериозният проблем се състои в това, че липсва избор за това как да се управляват средствата в частните фондове. „Имаш задължение да внасяш 5 процента от осигурителния си доход, но нямаш друг избор как да се управляват те”, каза експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:44 | 13.09.22 г.
fallback