fallback

Москов: Новата методика за болниците ще премахне схемите с договорки

Лечебните заведения нямат причина да връщат пациенти, заяви здравният министър

20:42 | 28.04.15 г. 4
Автор - снимка
Редактор

Нито методиката за остойностяване и заплащане на медицинските дейности в болниците, нито наложените лимити са причина да бъде отказано лечение на пациент с онкологично заболяване и за връщане на пациенти. Отказите за лечение са желание да се запази досегашната схема - договорки с фармацевтични фирми и източване на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

Това каза министърът на здравеопазването Петър Москов пред журналисти по повод недоволството на някои болници през последните дни от намалението на месечните бюджети и заявката, че са принудени да връщат пациенти.

„За да спрат спекулациите, лечението на онкологични заболявания, раждания, хемодиализата и тежките процедури в интензивните грижи ще бъдат изведени от методиката и ще се плащат по друг начин”, каза Москов, цитиран от БТА.

Трябва да има пълно спокойствие, че лечението на пациентите с онкологични заболявания е осигурено, категоричен бе министърът.

Сливането на столични болници

Намерението за сливане на болници има за цел да се обединят административните им звена в едно, обясни министърът по повод недоволството от обявеното сливане на столичната болница "Св. Иван Рилски" и Александровска. По думите му структурата и идентичността на болниците ще се запазят, но чрез сливането на администрациите ще се спестят до 1 млн. лв. от всяка болница за година.

Преди дни стана ясно, че планът на МЗ е девет големи болници в карето на Медицинска академия да работят с обща администрация. Освободеният финансов ресурс ще се използва за заплати на персонала и лечение на пациентите, каза министърът.

Предвижда се комплексните онкологични центрове, центровете за психично здраве и центровете за лечение на кожно-венерически заболявания да се слеят с най-близката многопрофилна болница за активно лечение.

„Всеки директор, който се възпротиви на идеята за сливане на болници, ще бъде отстранен”, каза Москов по повод отстраняването на д-р Дечо Дечев от поста директор на столичната болница "Св. Иван Рилски". По думите му д-р Дечев е изразил несъгласие с намерението лечебното заведение да се слее с Александровска болница и затова е отстранен.

Здравната карта

С промени, подготвяни в Закона за лечебните заведения, се предвижда Националната здравна карта да има задължителен характер, като чрез нея ще се определя в коя област на страната от какви медицински дейности има нужда. Националната здравна карта ще даде възможност НЗОК да не сключва договор с лечебно заведение на места, в които има излишък от предлагани услуги.

Критериите, по които Касата няма да сключва договори, ще се изработят допълнително, заедно със съсловните и пациентските организации, подчерта министър Москов.

Липсващи ваксини

Няма да търпя изнудване от фармацевтични производители, коментира Москов по отношение на въпроса с липсващи ваксини за деца.

„Аргументите, че фирмите имат технологични затруднения, не приемам”, посочи той и зададе въпроса защо само за България има такива проблеми, които не засягат децата в Германия, Франция и други европейски държави.

Москов обясни, че се търсят различни източници за осигуряване на ваксините, за да не останат децата неимунизирани.

Отделно, от МЗ ще дадат специално изявление във връзка със случая на насилие над новородено в болница "Софиямед". Това обаче ще стане след изготвянето на окончателен доклад на Изпълнителна агенция "Медицински одит", съобщи министър Петър Москов, цитиран от БНР.

Той обаче допусна, че договорът на болницата с НЗОК за дейност Неонатология ще бъде преразгледан.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:52 | 07.09.22 г.
fallback