fallback

Въвеждат персонален пръстов идентификатор в болниците и аптеките*

От догодина ще влезе в сила индивидуализиран пакет за доболнична помощ, каза здравният министър Петър Москов

10:48 | 06.10.15 г. 7

До края на януари в болниците, в доболничната помощ и в аптеките ще бъде въведен персонален пръстов идентификатор. Всеки здравно осигурен пациент ще има такъв и само така ще може да докаже своето присъствие в определена болница. Това каза здравният министър Петър Москов пред Нова телевизия.

Няма да има проблем с оборудването в технологичен план, каза министърът. Сложното е изграждането на софтуера, който се прави в момента, поясни той и допълни, че четящите устройства са по около 20 евро, като това е разход на Министерството на здравеопазването и на Касата. Подобен механизъм се прилага в Турция.

Системата ще даде яснота дали пациентът присъства в болницата, когато за него се плаща лечение, дали присъства в аптеката, когато се купуват лекарства, плащани от Касата, поясни той. По думите му механизмът е част от единната информационна система.

От догодина ще влезе в сила и индивидуализиран пакет за доболнична помощ, каза здравният министър. Той поясни, че всеки пациент ще има свой индивидуализиран пакет за доболнична помощ, като по неговия личен здравен статус ще се преценява какво количество направления могат да му бъдат отпуснати през годината. Всеки здравно осигурен ще има минимално гарантиран достъп до направления съобразно здравния статус. Така ще се избегне липсата на направления, посочи Москов.

За да има пари в Здравната каса, заболяванията, които тя плаща, трябва да бъдат приоритизирани, каза още Москов относно темата за двата пакета медицински дейности, които ще се плащат от фонда. По думите му това е механизъм, който ще спре порочната практика болниците да са пълни с пациенти, които нямат нужда от болнично лечение. „Ще се наложат критерии за влизане и за изписване от болница, защото досега хоспитализациите се правеха фиктивно, за да се усвоят пари по клинични пътеки“, поясни министърът. В наредбата за пакетите ще се разпишат ясни критерии за дехоспитализация, категоричен бе той.

След като вчера Петър Москов обяви, че за отложеното постъпване в болница ще има лимит, днес уточни, че той ще бъде четири месеца, което означава, че при отложена хоспитализация, тя трябва да стане най-късно в този срок.

В края на ноември в болниците в големите градове ще бъде въведена модерна високотехнологична апаратура за лъчетерапия и радиохирургия, която ще спести пари на пациентите. По думите му досега българите са плащали голяма част от разходите по лечението си в Турция с лични разходи, а сега тези пари вече ще бъдат поемани от Здравната каса.

"Според най-консервативните изчисления годишно българските граждани вкарваха за нуждите на здравето си по половин милиард в турски болници. Сега вече в България имаме високотехнологична апаратура, така че да не се налага наши сънародници да ходят в Турция, за да се лекуват", каза Москов.

Относно проблема с липсващите ваксини за децата министърът беше категоричен, че имунизациите за новородените вече са изцяло осигурени. "Що се отнася до реимунизацията на 6-годишните, тя ще бъде възстановена до края на тази година", допълни той.

От Сдружението на частните болници определиха като ненужна идеята на здравния министър за въвеждане на персонален пръстов идентификатор при постъпване в болница. Красимир Грудев от Сдружението припомни, че от догодина се въвеждат електронна здравна карта и електронно досие.

„Предполагам, че министърът го е споменал във фигуративен, преносен смисъл. Ролята на пръстов отпечатък може да играе и неговата лична карта, и неговото лично електронно досие, което, според мое мнение, е напълно достатъчно, за да бъде индентифициран и ако има някакви съмнения в неточност, некоректност, или направо да го кажем - злоупотреба с тези данни, това да може да бъде установявано. Мисля, че е напълно достатъчно електронното досие или електронно здравна карта, както се нарича, и личната карта“, коментира Грудев, цитиран от БНР.

От НЗОК отказаха коментар по темата, като обясниха, че и в момента в болница се постъпва и изписва чрез проверка на личната карта на входа и изхода на лечебното заведение.

„Мисля, че по-скоро трябва да вървим в посока на една добра комуникационно-информационна система на касата и индивидуална електронна здравна карта”, подчерта председателят на парламентарната здравна комисия и депутат от ГЕРБ Даниела Дариткова пред журналисти в парламента, цитирана от агенция Фокус.

Дариткова уточни, че това е европейският път на електронна система, осигуряваща добро здравеопазване. Как ще вземе пръстови отпечатъци на целокупното българско население, за да осигури база данни, попита Дариткова по повод изказването на Москов.

Допълнена с различните позиции към 16.00 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:32 | 13.09.22 г.
fallback