1,5 млн. лева е бюджетът на държавната помощ за застраховане на селскостопанска продукция, съобщи Държавен фонд „Земеделие“.
Бюджетът по Схемата за държавна помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция е определен на заседание на Управителния съвет на Фонда.
Целта е да се насърчат малки и средни предприятия, земеделски стопани, които отглеждат плодове, зеленчуци, етерично-маслени култури и тютюн, за доброволно застраховане срещу неблагоприятно климатично събитие, което може да бъде приравнено на природно бедствие, и други неблагоприятни климатични събития, като се компенсират частично разходите за полица.
Максималният размер на подпомагането, което може да получи един земеделски стопанин, е до 65% от стойността на застрахователната премия.
Заявления за участие в схемата ще се приемат от 21 март 2016 г. до изчерпване на ресурса, но не по-късно от 31 август 2016 г.
Стопаните трябва да представят застрахователните си полици в областните дирекции на ДФЗ до 30 септември, а срокът за сключване на договорите и изплащане на средствата е до 16 декември 2016 г.
Общият бюджет за застраховане на селскостопанска продукция за целия период на действие на схемата (2015 - 2020 г.) е 21 млн. лева.
ДФЗ съобщи още, че държавната помощ за доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птиците е със срок на прилагане до края на 2017 г. Помощта покрива направени разходи или пропуснати приходи, свързани с ангажиментите за хуманно отношение, поети за най-малко 5 години.
За 2016 г. Управителният съвет на Фонда прие финансов ресурс по тази държавна помощ в размер на 28 млн. лв.
Финансовият ресурс за 2016 г. по държавната помощ за хуманно отношение към свинете също е 28 млн. лева.
Можете да се включите в организирания от Клуб Инвестор дебат „Конкурентно ли е българското земеделие?“ на 15 март 2016 г. в Гранд Хотел София.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове