fallback

Плевнелиев: През 2016 г. може да бъде подобрена съдебната система

Това ще стане не заради ЕС, а заради българските граждани, надява се президентът

18:39 | 29.02.16 г. 11
Автор - снимка
Създател

През 2016 г. може да бъде реализиран сериозен пробив за подобряване на съдебната система. И това трябва да стане не защото Брюксел го изисква от България, а заради българските граждани. Това е заявил държавният глава Росен Плевнелиев на среща с представители на Парламентарната група на Политическа партия „Атака“, която се проведе в рамките на традиционния Месец на политическите консултации на държавния глава с парламентарно представените политически сили.

Президентът и представителите на партия „Атака“ са обменили мнения по основните въпроси, поставени за обсъждане – актуална политическа ситуация в страната, мерки за осъществяване на реформите през 2016 г., изпълнението на стратегическите цели на НПР „България 2020“ и подготовката на програмата „България 2030“. Основни акценти в разговора са били промените в Конституцията, предстоящата реформа в съдебната система, миграционната криза и защитата на българските граници, проблемът с трафика на хора, блокадите на българската граница с Гърция, съобщават от пресцентъра на президентството. 

Президентът и представителите на „Атака“ са изразили обща позиция, че българските граждани очакват справедливост и затова реформата в съдебната система трябва да бъде продължена. Държавният глава е подчертал, че промените в законодателството трябва да бъдат реализирани след широки обществени дебати, ако те са принципни и водят към прогрес, а не за да се пригоди системата към един или друг човек. Президентът  е уверил, че ще използва конституционните си правомощия, за да подпомогне осъществяването на най-важната реформа за 2016 г. – тази в съдебната система. Според представителите на „Атака“, реформите губят своя ориентир без анализ на постигнатите ефекти от направените промени досега, без яснота какво трябва да се промени още и без поставена конкретна цел. По отношение на миграционната криза 2016 г. няма да бъде по-лека от 2015 г., е било общото мнение на участниците в срещата. „Надявам се в България да действаме национално отговорно. Да се мобилизираме и да предприемем смислени действия, за да не се допусне излишно дестабилизиране на страната“, е подчертал Росен Плевнелиев. Депутатите от „Атака“ от своя страна са призовали държавния глава да сезира Съда на Европейския съюз в Люксембург заради блокадите на гръцките фермери на контролно пропускателните пунктове по границата с южната ни съседка, за да бъдат получени компенсации и да бъдат избегнати подобни случаи в бъдеще. „България трябва да се възползва от наличните механизми на ЕС, които касаят подобни случаи, за да защити националните си интереси“, категоричен е бил държавният глава. Росен Плевнелиев е подчертал, че България е единствената държава по пътя към Германия, която регистрира и проверява мигрантите, които влизат в страната. Мерки срещу нелегалния трафик на хора бяха приети и на Консултативния съвет за национална сигурност, когато беше решено да бъде изградена ограда по границата ни с Турция. „Трябва обаче да правим разлика между хората, които бягат от ужаса на войната и икономическите мигранти“, е подчертал държавният глава.

Президентът и представителите на „Атака“ са обменили вижданията си по състоянието на данъчната система и възможностите за нейното реформиране след дебат в Народното събрание. 

Всичко за бежанската вълна и реакцията на ЕС четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:19 | 12.09.22 г.
fallback