В невъзможност да поддържат дома си топъл са 70% от българските граждани, каза днес на пресконференция икономическият съветник на КТ "Подкрепа" Ваня Григорова, предаде БТА.
Това сочат данните от европейско изследване за условията на живот в отделните държави членки на ЕС, направено от неправителствена организация, базирана в Брюксел, уточни Григорова. Според доклада на организацията от 2014 година България е в най-тежка ситуация от всички страни-членки.
Процентът на хората в риск от бедност се оценява по невъзможността им да поддържат дома си топъл, по процента на просрочените задължения за битови сметки, което се отразява върху размера на енергийната бедност в България. По думите на Григорова южните държави са в по-тежко състояние от северните държави. Държавите с по-малка енергийна бедност са социалните държави.
Оценката на "Евростат", публикувана през април 2016 година, сочи, че 34,2 на сто от българското население живеят в риск от бедност - тези хора не могат да покрият сметките си за комунални услуги, да поддържат дома си топъл, да покриват жизнените си нужди. Този процент нараства спрямо изследваната предишна година (2014) с почти едно на сто, като ние сме с най-сериозен ръст на уязвимите групи.
Само при две други държави се увеличава този дял, при всички останали държави от ЕС намалява делът на бедните граждани.
Според оценка на сивата бедност в България, която се базира на оценка на броя на работещите бедни, здравнонеосигурените, бедните пенсионери - тази група е общо 36 на сто от населението или 2,6 български граждани, каза Григорова. По думите й несъмнено върху тези хора ще се отрази процесът на либерализация на енергийния пазар.
Според изчисленията на кабинета, обявени на 26 май от Министерството на енергетиката, социално уязвимите българи, които трябва да се подпомагат енергийно, са 1,1 млн. души, припомниха от КТ "Подкрепа" . Те са 14% от населението, като по думите на Ваня Григорова процентите на социално уязвимите търпят според правителствената оценка драстични промени - в началото на годината са били обявени като 30% от населението, а в края на май вече са станали с милион и петстотин хиляди души по-малко.
Според предвиденото от правителството подпомагане, хората, които са определени като енергийно бедни, ще получават по-ниска цена на тока до 100 киловатчаса месечно, като тази тарифа ще покрива 70% от пазарната цена на тока на свободния пазар. Според Григорова средното потребление на българското домакинство е над 300 киловатчаса и стига до 400 киловатчаса, така че помощта ще бъде крайно недостатъчна.
Броят на подпомогнатите с целеви помощи за отопление в България намалява с 21% през 2015-а спрямо 2007 година. Хората, които в момента получават помощи за отопление, са 256 000 души.


Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Д-р Симидчиев: Проблемът в здравеопазването е управленски
3 цвята за жени над 40
Мондиал 26: С 3 гола за едно полувреме Мароко изхвърли Канада
Песков: Зеленски може да дойде в Москва за среща с Путин