fallback

Борисов: ЕС иска България да продаде "Булгартрансгаз"

В противен случай страната ще бъде изправена пред глоби в размер до 300 млн. евро, заяви премиерът пред репортери в Брюксел

23:15 | 29.06.16 г. 72

Антитръстовите регулатори на Европейския съюз са поискали от България да продаде държавния оператор на газопреносната мрежа "Булгартрансгаз". В противен случай страната ще бъде изправена пред глоби в размер до 300 млн. евро, заяви премиерът Бойко Борисов пред репортери в Брюксел в сряда, цитиран от Ройтерс.

Борисов е посочил още, че подобна санкция е неприемлива за България.

Миналата година Европейската комисия обвини Българския енергиен холдинг (БЕХ), който е собственик на "Булгартрансгаз", че нарушава антитръстовите закони на Евросъюза, като възпрепятства достъпа на конкуренти до ключова газова инфраструктура в България.

"Когато дойде комисарят (по конкуренцията) Маргрете Вестагер и каже, че трябва да продадем "Булгартрансгаз", за нас това е тежък политически удар... Иначе следва наказателна процедура за до 300 млн. евро", казва Борисов в аудиофайл, разпространен от правителствената пресслужба.

Борисов е посочил още, че вицепремиерът Томислав Дончев се е срещнал с екипа на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, за да се опита да разреши въпроса.

Говорителят на ЕК Рикардо Кардосо е заявил, че тече антитръстово разследване и засега няма решение.

"Както има честа практика при антитръстовите разследвания, комисарят Вестагер се е срещнала с българските власти, за да обсъдят разследването", е посочил той.

БЕХ и дъщерните му дружества "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз" притежават или контролират газопреносната мрежа у нас, единственото газохранилище в страната и капацитета на основния газопровод за внос.

Към момента "Булгартрансгаз" транспортира газ единствено от руската компания "Газпром" за вътрешно потребление и за съседните Гърция, Македония и Турция.

България, която е почти изцяло зависима от доставките на газ от Русия, строи интерконекторни газови връзки с Гърция и Румъния, за да диверсифицира доставките, и има надежди да се превърне в регионален газов хъб, отбелязва агенцията.

В друг подобен случай "Газпром" е предложил отстъпки, за да избегне глоба, след като Комисията го обвини, че държи твърде високи цени за клиентите и блокира достъпа на конкуренти в Централна и Източна Европа.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:19 | 13.09.22 г.
fallback