fallback

България е на 43-то място в света по социален напредък

Според Social Progress Index 2016 страната е една от двете в ЕС, които са се представили най-силно по този показател през миналата година

15:44 | 30.06.16 г. 8

България е на 43-то място в света от гледна точка на социалния напредък, сочи докладът Social Progress Index 2016 на американския мозъчен тръст Social Progress Imperative. Страната ни постига 72,14 точки по индекса, с което се нарежда сред групата страни със социален напредък над средното ниво.

Индексът, който обхваща 133 страни и 94% от населението в света, измерва социалния напредък по три основни показателя: основни нужди на индивида, основи за благосъстоянието и възможности.

Според тези показатели България се справя най-добре от гледна точна на основните нужди, и по-специално изхранването и предоставянето на основни медицински грижи, с 87,18 точки. С това страната се нарежда на 45-то място в света.

От гледна точка на основите за благосъстоянието България също се представя сравнително добре с общо 74,81 пункта, заемайки 47-ма позиция. В рамките на този показател на изключително високо ниво е достъпът до основно образование с 95,81 точки.

Най-слабо обаче страната се представя по възможностите, които се предлагат на индивида. С 54,42 точки България е на 52-то място. Изключително слаби резултати постигаме от гледна точка на личната свобода и избора, както и на толерантността и включването, като изданието отбелязва, че особено голям проблем има с отношението към имигрантите и религиите.

Според доклада обаче България е една от двете страни в ЕС (другата е Португалия), които са се представили изключително добре през 2016 г. от статистическа гледна точка. „Относителната сила на България в социалния напредък може да бъде обяснен със значителната подкрепа, която получава от ЕС и която е повишила нивото ѝ на социален напредък над други страни с подобен БВП на глава на населението (16 363 долара) като Тайланд и Ботсвана, които не получават подобна подкрепа“, коментира организацията.

Докладът заключава, че по-високият БВП на глава на населението не определя реалното качество на живота. Според индекса за 2016 г. макар че социалният прогрес, който включва възможностите, здравеопазването, образованието и толерантността, наистина има склонност да се увеличава с ръста на БВП, икономическото богатство само по себе си не обяснява резултатите от социалния напредък.

На първо място в класацията организацията определя Финландия с 90,09 точки. Интересното е, че тя всъщност има най-ниския БВП на глава на населението (38 535 долара) от страните в топ 5.

Канада, която е на второ място, е най-добре представящата се страна от Г7, задминавайки сериозно САЩ, които заемат едва 19-та позиция, въпреки че щатският БВП на глава на населението (52 118 долара) е много по-голям от този на Канада (42 778 долара). На трето място в класацията се нарежда Дания, на четвърто - Австралия, а на пето - Швейцария.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:28 | 12.09.22 г.
fallback