Повече и по-качествена пшеница от миналата година прибират земеделските стопани в Добричко. Над половината от масивите с пшеница вече са ожънати. Областта традиционно произвежда най-много зърно в страната, като тази година площите, засети с пшеница, са близо 1,2 млн. декара.
Средният добив от декар пшеница в областта засега е с 20 кг повече от миналата година, като най-много - по 605 кг от декар, прибират в Балчишко, съобщи БНТ.
Там, където стопаните са си свършили много добре работата, добивите по неофициална информация за района на Добрич варират между 600 и 900 кг, казва проф. Иван Киряков - директор на Добруджански земеделски институт.
И при добре свършена работа обаче, времето понякога проваля очакванията на земеделците. В землището на село Владимирово дни преди жътвата за час са паднали над 100 литра на квадратен метър дъжд.
Засегнати са българските и френските сортове, а полегналото жито е по-трудно за прибиране.
Независимо от добивите, качеството на българските сортове пшеница е повече от добро, казват специалистите. Цената за хлебното зърно обаче е 250 лева за тон и сделки няма.
В ход е и жътвата на лавандула в Добруджа. Средният добив при ароматното растение е 650 кг от декар.


Трима се озоваха в арестите във Варна и региона заради наркотици
Арестуваха 33-годишен варненец за кражба
По 4987 евро от БВП се пада на човек от населението
НСИ: Работещите българи са 3, 726 млн. души
Осем пострадали при тежка катастрофа край Абланица
Airbus е на 133 самолета от годишната си цел
Gol.bg празнува: 20 години истинска спортна журналистика
Признаването на руската окупация ще отключи вълни от насилие далеч отвъд Украйна
Петролът поскъпва за 2-ри ден поред воден от перспективите за излишък на пазара
AI асистентите компенсират разликата между физическо и онлайн пазаруване
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Звездата от Mortal Kombat Кари-Хироюки Тагава почина на 75 г.
Правителството или ще се самосрути, или ще бъде срутено от ДПС
Защитата на Благомир Коцев обжалва размера на гаранцията му от 200 000 лв.
ПП внесоха вота на недоверие: Бъдещето принадлежи на младите
Пиян младеж предизвика катастрофа с двама пострадали