Медицинска апаратура за над 1,1 млн. лева ще получат 19 лечебни заведения в цялата страна по благотворителната инициатива на президента „Българската Коледа“. До края на октомври медицинската апаратура ще бъде доставена и въведена в експлоатация в лечебните заведения, съобщават от пресслужбата на държавния глава.
За да помогне за спасяването на повече деца в критично здравословно състояние, кампанията „Българската Коледа“ 2015/2016 г. имаше за цел да осигури нова високотехнологична апаратура за диагностика, мониториране и лечение в университетски и областни болници, в които функционират клиники за реанимация и интензивно лечение.
Всички постъпили оферти са оценени по критерия „икономически най-изгодна оферта“.
Сключени са договори за доставка на медицинска техника на обща стойност 1 103 550 лв. за 19 лечебни заведения.
Апаратурата, която ще бъде дарена на клиниките по реанимация и интензивно лечение в лечебните заведения, включва транскутанен апарат за неинвазивно измерване на кръвен билирубин, мултифункционална видеоларингоскопска система, флоуцитометър, апарат за неврофизиолофичен мониторинг, апарат за близка инфрачервена спектроскопия, апарат за постоянно положително налягане в дихателните пътища – СРАР и др.
На 1 декември 2015 г. държавният глава Росен Плевнелиев даде началото на кампания 2015/2016 г. под надслов „Да помогнем на децата в реанимация“. Близо 5 на сто от постъпващите за лечение деца са със заплашващи живота критични състояния, налагащи незабавна висококвалифицирана помощ.
В кампанията 2015/2016 г. „Българската Коледа“ са подпомогнати изследванията, лечението и рехабилитацията на 405 деца.
Заявления за подпомагане на деца със средства от благотворителната инициатива „Българската Коледа“ се приемат целогодишно.


Повече от 80 процента от чуждестранните студенти в МУ-Варна са от държави от Европейския съюз
Депутати от ПБ питат три институции заради съмнения за имотни измами във Варна
Голям пожар край Черноморец, горят бунгала и каравани
Наградиха зрелостници отличници на церемония във Варна
Общо €4 560 000 са похарчили партиите в предизборната кампания
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
AI фабриките създават нови печеливши и губещи в енергийното оборудване
Великобритания настоява за участие в заседания на ЕС, Брюксел се противопоставя
Иран започна поклонението за Али Хаменей, очакват се до 20 милиона присъстващи
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Никола Цолов с впечатляваща победа на пистата "Силвърстоун"
Бунгала и каравана са изгорели до плажа край Черноморец
Д-р Бойко Пенков: Представях си НЗОК по-съвършена и по-организирана
ПБ събра депутати, министри и активисти на среща в Сандански
Делегация от "Възраждане" отишла на поклонението на Али Хаменей в Иран