fallback

За и против сливането на почивните дни

Бизнесът иска решението да е в ръцете на работодателите, синдикатите го обвързват с повече дни платен отпуск

13:42 | 05.10.16 г. 3

Над 63% от работодателите и собствениците на компании се обявяват против сливането на празничните дни. Това коментира Димитър Бранков от Българската стопанска камара (БСК) по „Нова телевизия” по повод искането на бизнеса да се забрани сливането на празничните дни и да отпадне работната събота.

По оценки на бизнеса икономиката на страната губи между 300 и 400 млн. лева от дългите празнични дни през тази година.

В България имаме няколко месеца - април, май, август, септември и декември, в които затваряме държавата и банките, заяви Бранков. „Държавата не функционира, банките не функционират. Нотариуси и куп други институции, които имат значение, не само за нашия бизнес, но и за личния ни живот, не функционират”, каза той.

По думите му статистиката сочи, че България не е сред страните с най-много официални празници, нито с най-дългите отпуски. По-скоро сме някъде в средата.

Бранков уточни, че работодателите са против правото на Министерския съвет да размества почивните дни. Той напомни, че и сега е позволено по решение на работодателя да се сливат почивни дни и съществува това право.

Според Ваня Григорова от КТ „Подкрепа” това е един несъществен въпрос за бизнеса и за работниците. Неформално допитване на синдиката е показало, че работещите нямат против да се забрани сливането на почивните дни, но искат да се увеличи платеният отпуск.

В съседна Гърция положението с почивните дни е аналогично на това у нас. Сливане на почивни дни има, а след това този ден се отработва.

Във Франция също се случва почивни дни около празници да се сливат. Това се случва или с пускане на отпуск, или чрез договорка между работодател и служител. А отработване, както при нас - няма. Официалните празнични почивни дни в страната са общо 10. Любопитен факт е, че на 1 май е гарантирано заплащането на празничен труд.

В Италия обаче, ако служител иска да почива и ден повече, а не само един ден през седмицата, трябва да си пусне отпуск. Италианците имат право на минимум 20 дни годишен отпуск и 12-13 почивни празнични дни.

САЩ остават единствената държава, в която няма установен законово гарантиран отпуск.

В Китай пък платеният отпуск е до 15 дни, но това зависи и от стажа на служителя. За сметка на това обаче има няколко национални празника, за които се почива по седем дни – Китайската нова година и националният празник на страната.

Японците имат право на 18 дни годишен отпуск, но взимането им накуп се смята за лошо възпитание. Затова и често почиват само по осем дни. Но за сметка на това имат много празници – средно по 18 на година.

Бразилците пък са рекордьори с най-дълъг отпуск в света - минимум 41 дни годишно. А само заради карнавала в Рио де Жанейро официалните почивни дни са цяла седмица.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:49 | 11.09.22 г.
fallback