България изостава драматично с усвояването на парите от ЕС
в. Сега
България изостава сериозно с усвояването на европейските фондове. Към началото на декември страната ни е получила едва 6.61% от общото финансиране от над 17.7 млрд. лв. по всички програми до 2020 г. Това е проблем, защото 2016 г. е трета от старта на новия период 2014 - 2020 г., макар че част от програмите бяха одобрени в края на м.г. Добрата новина е, че договорените средства по тях са над 30%, като по отделните направления спазарените пари дори е около 40.
Докато някои от програмите откровено изостават, то други приключват 11-ия месец от годината на кръгла нула. Това са Програмата за морско дело и рибарство, Фонд "Убежище, миграция и интеграция" и Фонд "Вътрешна сигурност". Първата от тях не се радваше на особен интерес и през предишния програмен период, а усвояването бе съпроводено със скандали. Не е ясно обаче защо другите две програми все още са в режим на "изчакване" предвид проблема с бежанците.
Обвинител №1 предприе щурм в "защита на народната воля"
в. Сега
Главният прокурор Сотир Цацаров обяви резултатите от националния референдум за задължителни. Това се случи в безпрецедентно политическо изявление под формата на писмо до инициатора на допитването Слави Трифонов. Никога досега, или поне в последните десетина години, главен прокурор не си е позволявал да се намесва в политически спорове, заемайки страна, което е далеч извън правомощията и компетенциите му. Не е имало и случай директно да се притиска парламента, както Цацаров направи със заръката депутатите да приемат резултатите от допитването, и то бързо.
Три пъти в своеобразния си щурм в "защита на народната воля" той казва, че референдумът е задължителен, независимо от недостигащите гласове. "Оказва се, че този брой е недостатъчен (на гласувалите - б. а.), за да са изпълнени изискванията на закона. Личното ми мнение е, че това не може да е оправданието, с което резултатите могат да бъдат подминати или забравени", казва Цацаров. "Броят на участвалите в гласуването (близо 3.5 млн.) и броят на отговорилите с "да" (близо 2.5 млн.) сам по себе си прави резултатите от референдума задължителни за парламентарно представените партии и изисква съответни действия за осъществяването им", декларира той.
Обмислят забрана за излагане на тютюневи изделия по витрини и стелажи
в. Стандарт
Депутатите обмислят да забранят излагането на тютюневи изделия по витрини и стелажи, а предлагането им да става скрито. Целта е да се ограничат продажбите, а оттам и пушенето, съобщава Нова телевизия. Когато кутиите са пред очите ти, бързо се озовават в ръцете ти, смятат противниците на пушенето. Така шарените витрини примамвали дори и тези, които не са дошли в магазина специално за цигари. А отказът от цигарата ставал по-труден. Затова депутати искат цигарите в магазините да бъдат скрити. По този начин вместо кутия с цигари търговецът ще ни подава списък с марките и цените, от който ще избираме.
Родните влакове най-лоши в ЕС
в. Монитор
България е номер 1 в ЕС по лошо качество на жп транспорта. Това показва изследване на Еврокомисията, представено в Брюксел. Според него жителите на Литва, Люксембург и Австрия са най-доволни от влаковете, а освен България сред много недоволните страни са още Хърватия и Румъния. Ситуацията обаче трябва да се промени с приемането на нови жп правила, които ще влязат в сила до 2020 г.
Железопътните оператори от всички страни в Европейския съюз ще могат да работят в България след 2020 г. Това предвижда така нареченият четвърти законодателен пакет на ЕС, който беше приет на първо четене в Комитета по транспорт и туризъм в Европейския парламент.
Свършиха парите за здраве, няма и за спешност
в. Труд
Здравната каса свърши парите, като бюджетът й е надхвърлен във всички пера. Това става ясно от стенограма на НЗОК от заседание на надзорния съвет на институцията. Средства не достигат дори за спешност. Недостигът в извънболничната помощ – ПИМП, СИМП и МДД, е 12 462 000 лв. Този за лекарства е общо 49 821 239 лв., от които за лекарства за домашно лечение са 31 677 348 лв., а за онкомедикаменти – 18 143 891 лв. Неплатената „надлимитна“ дейност на лечебните заведения пък изобщо не е отчетена като дължима от касата сума.
България пита Португалия, Италия, Швеция и САЩ за нов боен самолет
в. Труд
България е отправила запитване до 4 държави за нов боен самолет, съобщи пресцентърът на Министерството на отбраната. Това са Португалия, Италия, Швеция и САЩ. Заради съдържание на класифицирана информация обаче предложението няма да бъде публикувано.
Рекламация от почивка до 14 дни след връщането
в. 24 часа
Нова рубрика “Потребителски наръчник за Коледа и Нова година” стартираха “24 часа” и Комисията за защита на потребителите. В нея експертите отговарят на въпроси как по-добре да защитим правата си и дават съвети за “противодействие” на нелоялни търговски практики.
През миналата седмица започнахме с темата за онлайн пазаруването, което се развива с бурни темпове у нас. Тази продължаваме със съвети за зимната почивка по празниците, а и не само тогава. Новият ски сезон се открива през следващите дни във всичките ни планински курорти. В някои от тях снежната покривка дори позволява вече да се практикуват зимни спортове. Курортите са пълни и със студенти, които празнуват празника си - 8 декември.


Новите правила за изкуствения интелект в ЕС влизат в сила от 2 август
И семейство Клуни бяха евакуирани от дома им във Франция заради горските пожари
Как да намалим риска от хранителни инфекции през лятото
Закопчаха мъж, откраднал алкохол с мезе от магазин във Варна
Какво време ни очаква в събота?
Джейн Харман: Украйна е огромна мишена за Русия
Джейн Харман: Войната в Иран превърна всяка страна в Близкия изток в мишена
Тръмп смята, че Хамас ще се разоръжи
Спорният финансов план на Инфантино може да убие златната кокошка на ФИФА
Представянето на Anglo American записа ръст заради високите цени на медта
Звезда от Top Gear отнесе две големи глоби за превишена скорост
Летящо колело размаза кола на магистрала
Властите в Лондон поискаха 1 милиард лири от водещи производители
Hyundai Tucson остава без дизел и ръчни скорости
Renault Mеgane RS на президента на Франция трупа глоби по пътищата
Мистерия от векове е решена: Имало ли е едра шарка в Америка преди европейците?
Таков: Бюджетът носи философиите на 20 и повече години насам
Доматеният педикюр завладя лятото
Тайният план на Мерц: Как Германия иска да гарантира придвижването на силите на НАТО