България подобрява резултата си с 2 пункта до 67,9 пункта в годишната класация на фондация Heritage за икономическа свобода за 2017 г. По този начин страната ни се нарежда на 47-мо място в света и на 23-то място в Европа, попадайки в групата на умерено свободните държави, предава Bloomberg TV Bulgaria.
Непосредствено преди България се нарежда Косово със същия резултат, но в същото време с подобряване на класирането си с 6,5 пункта. От друга страна, непосредствено след България - на 48 позиция - се нарежда Кипър, която влошава резултата си на икономическа свобода с -0,8 пункта.
Румъния, с която често България бива сравнявана, се изкачва нагоре в класацията, заемайки 39-то място в света и 20-то място в Европа. Северната ни съседка подобрява резултата си с 4,1 пункта в сравнение с миналата година.
От Фондация Heritage констатират, че икономическата свобода се повишава в по-голямата част от страните в световен мащаб през миналата година. Икономическата свобода на глобално ниво нараства с 0,2 пункта до ниво от 60,9 пункта по скала от 0-100, използвана за категоризиране на държавите в индекса.
В 103 държави, повечето от които са по-малко развити или развиващи се, се наблюдава подобрение в индикатора за икономическата свобода. 49 страни отбелязват дори най-доброто си представяне като резултат, сред които попадат Китай и Русия.
Две страни - Мавриций и Великобритания - запазват резултата си от предходната година на изданието, докато в 73 държави е отчетено влошаване на икономическата свобода. 16 от тези държави, в това число САЩ, Пакистан, Венецуела, и други, отбелязват най-ниските си резултати за икономическа свобода в историята.
Само пет страни - Хонконг, Сингапур, Нова Зеландия, Швейцария и Австралия, отчитат устойчиво високи резултати на икономическа свобода от над 80 точки. Това ги поставя в групата на икономически "свободните" страни.


ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
А1 и MAX Sport излъчват Диамантената лига в Шанхай с Божидар Саръбоюков
Кралица Камила блесна на стилно градинско парти в Бъкингамския дворец
Рашков: Няма хипотеза, според която политик да е заплашван 20 години
Той живее с Алиса в Страната на чудесата: 36 психолози искат импийчмънт на Тръмп
Йотова: За справянето с насилието е нужда и обществена нетърпимост