Централната избирателна комисия (ЦИК) реши да спре състезателната процедура за доставка на машини за гласуване на предстоящите парламентарни избори на 26 март. На заседанието на Комисията, което се предаваше онлайн, беше представен доклад на Специализираната комисия, според който фирмата, подала единствената оферта за участие в процедурата, не може да отговори на техническите изисквания по нея, предаде БТА.
Така ЦИК отстрани единствения участник в обществената поръчка за набавяне на машините за вота - "Лирекс БГ". Причината е, че фирмата не може да осигури устройствата до 10 март, както е записано в поръчката. Другото условие - до 17 март да бъде инсталиран софтуерът, също не можело да се изпълни. Компанията е пожелала срокът да бъде удължен до 20 март, но и тогава не било сигурно дали ще спази срока.
От ЦИК били склонни да удължат срока до 20 март, ако са сигурни, че 12 500 устройства ще бъдат доставени, но от фирмата признали, че не могат да гарантират навременната доставката на устройствата в страната, още по-малко на тези в чужбина.
Членовете на Комисията коментираха, че вариант без машини за техническо гласуване не би трябвало да подложи на риск предстоящите избори и те ще бъдат валидни.
“Няма сериозно основание да се обсъжда възможността за касиране на резултатите от изборите заради липсата на машинно гласуване”, обяви пред БНР в неделя говорителят на Централната избирателна комисия Цветозар Томов.
Преди дни и вицепремиерът Стефан Янев заяви, че дори и служебният кабинет да не успее да изпълни решението на съда за машинно гласуване във всяка секция, това не би опорочило предсрочните парламентарни избори на 26 март.
Още новини за изборите може да следите тук


Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Панчугов пита: Какви щети ще нанесе двойнствената политика на Радев?
Ботев Вр спечели срещу Монтана в дербито на Северозапада
Община Велинград доброволно пресуши Клептуза: Кой е наредил строителни дейности?