fallback

Димитров: Минималната заплата трябва да е около 50% от средната

70% от българите получават заплата под средната за страната, посочи лидерът на КНСБ

11:24 | 30.06.17 г. 4
Автор - снимка
Редактор

Минималната работна заплата трябва да е около 50% от това, което реално получаваме като средна величина. Това трябва да е истинският ориентир при определянето на минималната работна заплата, а за всички други сметки, обвързващи минималното възнаграждение с прага на бедност, с производителността на труда би могло да се спори. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров по БНТ.

По думите му има съгласие, че минималната работна заплата не може да бъде по-малка от досегашната. Каквито и изчисления и формули да се правят няма как минималното възнаграждение в страната да е по-ниско от сегашното ниво, заяви лидерът на синдиката.

Минималната заплата трябва де се приеме като съотношение към средната в някакъв диапазон и след това вече да се мине по сектори, по икономически дейности и да се договарят минималните нива по категориите персонал, смята той.

Според Димитров е по-важно да има срокове, в които да се договаря минималната заплата и да се премине към следващи стъпки - „да не я отричаме, да се съгласим, че минимална заплата ще има в България, както е имало толкова време“. 

Пламен Димитров беше категоричен, че няма как трета година да няма договаряне по минималните осигурителни доходи, тъй като средният доход върви нагоре заради ръста на заплатите. Той припомни, че преди две години бизнесът каза, че замразява договарянето за минималните осигурителни доходи, тъй като иска да види минималната работна заплата за страната как ще се определя. Двата процеса са взаимно свързани, но са блокирани в момента.

За миналата година с над 10% се е увеличила средната работна заплата. Разликата във възнагражденията между столицата и другите градове обаче е около 250 лева, каза Пламен Димитров.

70% от българите получават заплата под средната за страната, отбеляза той. Само 30% от работещите у нас получават над 1000 лева заплата и това е причина за продължаващата емиграция. Затова синдикатите ще настояват за по-висока стартова заплата на хората с висше образование. Този проблем с трайната емиграция и много други за икономиката се лекува само с ръст на доходите, категоричен е той.

Синдикалистът препотвърди позицията си, че има реални икономически предпоставки в повечето сектори да се плащат по-високи заплати. Той подкрепи тезата си с последните данни на националната статистика за фирмите за миналата година, според които бизнесът добавя все по-голяма стойност в различни сектори – около 300 хиляди фирми са работили през 2016 година и брутната им печалба преди облагане е 20 млрд. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:49 | 12.09.22 г.
fallback