fallback

Васил Велев: Хората правят боклука, а не квадратните метри

Такса смет няма да се вдигне, а сумарно трябва да намалее – защото ще има ред, твърди председателят на Асоциацията на индустриалния капитал

08:48 | 08.09.17 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Принципът „замърсителят плаща” е въведен във всички културни държави – хората правят боклука, а не квадратните метри. Това каза в ефира на bTV председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

По думите му в момента високотехнологични предприятия, които рециклират сами своите отпадъци, плащат много повече от някои производствени дружества, които генерират повече боклук.

Припомняме, че вчера парламентарната Комисия по бюджет и финанси одобри на първо четене промени в Закона за местните данъци и такси. Според законопроекта до 2 години общините ще могат да избират между три варианта за изчисляване на таксата - на база брой живеещи на адрес, на база вместимост на съдовете или на база генерирани отпадъци със специални „торбички“ - черна за битови отпадъци и бели за разделно сметосъбиране. 

Бизнесът обаче настоява мярката да бъде въведена по-бързо, а общините пък поискаха отсрочка.  

„На общинските администрации е необходимо време да реорганизират работата си – нови партиди, нов софтуер, нови машини, нужно е и време за информационна кампания. Няма защо при толкова важен законопроект да прибързваме с прилагането му, а именно общините ще го прилагат”, коментира кметът на Раковски Павел Гуджеров, който също бе гост в студиото. 

Васил Велев пък припомни, че дебатът за тази промяна започна през 2013 г., и оттогава се отлага всяка година. „Това е нов опит да се шикалкави, но когато някой друг плащ за твоите боклуци, очаквано няма и никакъв стимул те да се намаляват”, смята Велев.  

„Трудно е да се предположи с колко ще се увеличи такса смет, затова имаме нужда от време – да проиграем вариантите, да се допитаме до населението, не искаме 5 години отсрочка, а искаме законопроектът да влезе в сила от 2020 г.– за да го направим както трябва”, обясни Гуджеров.

На вчерашното заседание на бюджетната комисия депутати от ГЕРБ също коментираха, че част от промените в Закона за местните данъци и такси действително могат да влязат в сила година по-късно, вместо през 2019 г., както е предвидено в момента.

„Със сигурност таксата ще се поскъпне. Искахме и справка, за да видим каква е събираемостта – защото, като се вдигне таксата, ще падне събираемостта”, посочи кметът на Самоков Владимир Георгиев, който също участва в разговора.  

Според Велев таксата няма да се вдигне, а сумарно трябва да намалее – защото ще има ред. „Илюзорно е, че бизнесът плаща повече – хората, които работят в заводите, го плащат”, посочи той.

„Не търсим само финансовата част, а да променим отношението към екологията”, отвърна  Георгиев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:31 | 12.09.22 г.
fallback