fallback

Добивът на пчелен мед у нас ще падне под 10 хил. тона

Около 70-75% от българския пчелен мед отиват за износ

10:43 | 12.09.17 г.

През тази година добивът на пчелен мед у нас ще падне под 10 000 тона, прогнозира пред БТА председателят на Съюза на българските пчелари Михаил Михайлов.

Миналата година добивът е достигнал 10 000 - 10 500 тона, но тази година ще е по-малко, най-вероятно под 10 000 тона, каза Михайлов. Той уточни, че добивите на мед в страната варират между 6000 и 12 000 тона годишно. 

Според него в Североизточна България, по течението на река Дунав, в Тракия има сравнително добри добиви, но в районите на Югозападна България „положението е трагично“. И през тази година продукцията е спасена от масивите със слънчоглед, от който се засяват  5-6 милиона декара годишно.

Около 70-75% от българския мед се изнася в ЕС или в трети страни, коментира още Михайлов. Останалата една трета остава за консумация от  населението у нас и за подхранване на пчелите.

Цената на дребно на предлагания пчелен мед е реална, посочи Михайлов, но поиска да бъде увеличена цената за изкупуване на едро. Той даде пример, че билковият мед се изкупува от пчеларите за 4 лева килограма, а в търговската мрежа се продава за 10 лв. Биологичният мед се изкупува за 5-6 лева, а се продава за около 12 лева.

Според статистически данни в момента действащите пчелари в България са около 19 хил., но те прогресивно намаляват, коментира Михайлов. В сектора има млади хора и те са привлечени главно от програмите. Има и приемственост в семействата.

Малка част от пчеларите - около 2 – 3 хил. годишно, кандидатстват по програми за подпомагане, тъй като за собствениците на пчелини с до 50 кошера не е изгодно да се регистрират и да плащат осигуровки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:33 | 05.09.22 г.
fallback