fallback

ООН признава България за развита икономика макар и не сред най-богатите

Организацията прогнозира ръст на българската икономика от 3,6% през 2018 година и продължаващ спад на безработицата

20:34 | 12.12.17 г. 5

България е страна с развита икономика макар и още да не се нарежда сред страните с най-високи доходи в световен мащаб, пише в последния доклад на ООН с преглед на икономическата ситуация и прогноза за 2018 година.

В групата на развитите икономики попадат 36 държави - всички членове на ЕС, САЩ, Япония, Канада, Нова Зеландия, Австралия, Исландия, Норвегия и Швейцария. 17 държави са в списъка с икономиките в преход - основно това са държавите от Балканския полуостров, Русия, Украйна, Молдова, Армения, Азербайджан, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан.

Най-голяма е групата на развиващите се икономики - 124 държави, в която група прави впечатление присъствието на Турция. Тук са и Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, които от друга страна са в групата на най-богатите държави в света.

Страната ни, заедно с останалите държави на Балканите (без Гърция), се нареждат в групата на държави със средни доходи на базата на брутния национален доход на човек от населението към юни 2017 година (между малко под 4 хил. долара и 12,2 хил. долара). В нашата група са още Русия, Китай, Бразилия и други. Най-богатите държави в света са повечето европейски държави, добре познатите икономически лидери - САЩ, Япония, Сингапур, както и Тринидад и Тобаго, Уругвай, Чили и Катар.

Прогнозата на ООН за развитието на икономиката на България показва, че през тази година ръстът ще бъде 3,6%. През 2018 година увеличението на брутния вътрешен продукт ще се запази в същите граници, а през 2019 година ще има ускорение до 3,8%.

Организацията очаква и спад на безработицата - от 6,2% през тази година до 5,9% през 2018 година и 5,7% през 2019 година.

За сравнение прогнозата за Румъния показва, че през тази година експанзията за румънската икономика ще бъде в рамките на 5,9%, но следва забавяне през следващите две години до 4,5 на сто.

Като цяло страните от ЕС ще отчетат ръст на икономиката от 2,2% през тази година, като следва забавяне до 2,1% през 2018 година и до 1,9% през 2019 година. Безработицата в общността ще остане на ниво от малко над 7% през следващите две години, показва още докладът.

От ООН отбелязват, че в последните десет години светът беше белязан с икономически кризи, започвайки от глобалната финансова приза през 2008 година, продължавайки през проблемите с публичния дълг в Европа и падането на цените на суровините.

Очакванията са, че през тази година глобалният икономически растеж ще бъде 3%, което представлява значително повишение спрямо 2,4% през 2016 година. Това е най-бързият ръст от 2011 година досега, отчита още организацията. Прогнозата за следващите две години са, че този ръст ще се запази.

Трудовият пазар продължава да показва признаци на подобрение, отчитат още от ООН.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:46 | 12.09.22 г.
fallback