fallback

Знае ли българската администрация за председателството на Съвета на ЕС?*

Бърз преглед на сайтовете на държавните институции показва пълна липса на информация за събитията ден преди официалното откриване

13:23 | 10.01.18 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Не е нито тайна, нито новина - от 1 януари 2018 г. България за първи път пое председателството на Съвета на ЕС. Подготовката отне милиони левове за ремонти на залите, в които ще се извършват основните събития. Беше създадено и специално министерство, което да отговоря за плавното протичане на мероприятията през следващите шест месеца.

Европредседателството не е това, което беше преди промените с Договора от Лисабон, които създадоха поста на  председател на Европейския съвет – първи на тази длъжност беше назначен белгиецът Херман ван Ромпой, а днес мястото му се заема от поляка Доналд Туск. Той задава дневния ред на срещите на лидерите на общността, търси компромисите между страните по спорни въпроси и т.н.

Но дори и с по-малка тежест за един нов член на общността ротационното председателство на Съвета на ЕС е възможност да внесе в дневния ред на общността проблеми, които често остава извън фокуса на вниманието на европейските лидери.

Как изглежда председателството, за което слушаме всеки ден от управляващите, че дори 4/5 от българите знаят за него, в онлайн присъствието на българската администрация. Бърза справка из сайтовете на министерства и институции показва, че... никак - в повечето от тях няма и следа за това събитие.

Единният цифров пазар е сред основните приоритети на правителството, но на сайта на ресорното министерство – на транспорта и информационните технологии, няма дори и линк към сайта на председателството. Не са качени програми на предстоящи събития, няма и документи какво точно смятаме да правим, за да привлечем вниманието към единния цифров пазар, или за намаляването на роуминга на Балканите.

В следващите шест месеца България ще трябва да води тежки разговори – за Brexit, за признаване на проблемите на Западните Балкани, за миграцията. Нищо по темата обаче не може да бъде намерено на сайтовете на Министерството на външните работи, на Министерството на икономиката и на Министерството на вътрешните работи.

По правило ресорните министри ръководят съответните заседания на европейските си колеги, но от сайтовете дори няма и намек как те се подготвят за тази отговорна задача.

Не просто програма, а дори и линк или банер, че страната ни е една от водещите в момента в ЕС, не са поставени още на сайтовете на Министерството на енергетиката, макар че страната ни поема поста си в момент, в който ЕС води много важния дебат за чистата енергия, за новите екологични цели, които не се приемат съвсем еднозначно сред останалите държави и представителите на индустрията.

Няма знак за европредседателство на сайта на Министерството на регионалното развитие и на Министерството на образованието.

Въпреки заявките колко важно е това председателство за страната ни, а дори и за целия регион на Балканите, и как България сега е в прожекторите на Европа - нито дума не е спомената за него и дори на сайта на Министерския съвет.

И така, ако в последната година не сте се интересували от обществения живот в страната и основните приоритети на правителството, няма как да разберете нещо повече за тях от сайта на Министерството на здравеопазването, на Министерството на културата, Министерството на околната среда и водите (което през февруари е домакин на конференция на високо ниво за чистотата на въздуха), Министерството на младежта и спорта или на сайта на Министерството на туризма.

Разбира се, имаме и отличници – всъщност само трима. На сайта на Министерството на труда и социалната политика има не само банер, препращащ към основния сайт на председателството, но и качени основните приоритети на България в следващите шест месеца в социалната сфера. Линкове и приоритети има и на сайта на Министерството на отбраната, което вероятно ще бъде силно ангажирано с идеята за отбранителния съюз на ЕС, която възникна преди месеци. В сайта на Министерството на финансите има специален банер, в който са описани приоритетите на ведомството. Там ще се допълва информация за събитията, които са пряко свързани с дейността на министерството. 

Макар и малко трудно видимо, график на събитията, свързани с председателството, има публикувани и на сайта на Министерството на земеделието. 

Бърз поглед на няколко сайта на други държавни институции също показва пълна липса на информация в сайта на Националната агенция за приходите или на Агенция Митници.

Националният статистически институт обаче е подготвен с банер, а и с както стана ясно още преди седмици – с „европредседателско“ вино, с което ще бъдат почерпени гостите на събитията, организирани от института. Парламентът взема много насериозно работата около председателството - създаден е дори отделен сайт, в който е отчетено парламентарното отражение - планираните събития и новини, свързани с работата на институцията по приоритетите. 

За тези, които се вълнуват от темата за европредседателството, програмата на събитията и другите приоритети, мястото е официалният сайт на председателството. Но дали той е достатъчен?

*Материалът е коригиран с допълваща информация за Министерството на финансите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:09 | 14.09.22 г.
fallback