fallback

Въздухът в Европа се подобрява, но остава твърде значим за здравето проблем

Политици и експерти се събраха в София на форум за екоиновации

17:05 | 05.02.18 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Качеството на въздуха в Европа се подобрява в последните две десетилетия, особено при сравнение със 70-те години на ХХ век, но остава твърде значим за здравето проблем – това стана ясно на 21-я форум за екоиновации, който се провежда днес в София.

Пол МакАлийви, представител на Европейската агенция по околна среда, коментира, че фините прахови частици (ФПЧ) са замърсителят, който се отразява особено силно на здравето. Другите замърсители, които агенцията следи, са наземният озон и азотният диоксид.

В последните години науката се развива, хората са по-информирани и изискват по-чист въздух, подобриха се наличните технологии, законите работят, коментира експертът.

В годишните доклади за качеството на въздуха обаче се вижда, че Европа не е решила напълно проблема и не е създала онези стандарти, които гражданите очакват. Все още има места, където въздухът е силно замърсен, коментира той.

Експертът припомни, че всяка година в Европа се отчитат 400 хил. случая на преждевременна смърт (3 600 в България) заради дълго излагане на ФПЧ и като цяло на замърсен въздух, като основните заболявания, причинени от този проблем, са сърдечно-съдови проблеми и болести на белия дроб.

С особено внимание по думите му трябва да бъдат следени сектори като енергетика, земеделие и транспорт, който е причината за 80% от емисиите азотни окиси в Европа, като в 22 държави стойностите са над прага.

Северна Италия, Полша и България са горещите точки, що се отнася до замърсяването на въздуха с ФПЧ.

Европейската агенция по околна среда разработва нова онлайн услуга, която да дава информация за текущото качество на въздуха на базата на 2 – 3 хил. контролни станции в Европа, съобщи представител на институцията

„Все още има да се свърши много работа, за да се намалят емисиите“, каза на форума Даниел Кайеха Креспо, генерален директор на ГД „Околна среда“

Има решения и финансиране за екологичните иновации, каза той, като припомни програмите LIFE и Хоризонт 2020.

Трябва да преминем от линеен към кръгов икономически модел, заяви той като посочи, че сега само 30% от пластмасовите отпадъци се рециклират.

Качеството на въздуха е спешна задача, коментира министърът на околната среда Нено Димов при откриването на форума. За кратко той бе прекъснат от протестиращи граждани с плакати, които му поискаха оставката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:32 | 14.09.22 г.
fallback