fallback

За 10 дни ще бъдат обработвани поисканите обезщетения за животните в Странджа

Наблюдаваме екшън по време на чума, упрекнаха депутатите управляващите

14:15 | 20.07.18 г.

До 5 - 10 дни ще бъдат обработвани обезщетенията за стопаните в областите Бургас и Ямбол, чиито животни са били евтаназирани заради чумата по дребните преживни животни. Това каза на изслушване в Народното събрание земеделският министър Румен Порожанов.

Той представи пред депутатите данни за развитието на заболяването, което започна от село Воден, община Болярово, както и за ситуацията в селата Кости, Крайново, Странджа и Шарково.

Агроминистърът декларира, че резултатите са потвърдени от лаборатория във Франция, като досега са взети над 6 хил. проби, повечето от които отрицателни, но все пак има потвърдени случаи на болни животни. По думите му заболяването е потвърдено и в Болярово във ферма с над 200 овце, където лекарите не са били допуснати днес да вземат повторни проби. 

Две стада в Шарково не са евтаназирани, едното е на баба Дора – стопанката, която категорично до този момент отказва да се раздели с животните си.

Вече тече приемът за помощта de minimis и той ще продължи до края на август. Между 5 и 10 дни ще бъдат обработени плащанията след подаването на документи, обеща министърът.

В момента седем общини са затворени за движение на животни и търговия с животински продукти. Изследванията продължават в седемте засегнати общини и други населени места в допълнителна 10-километрова зона.

Полицията прави проверки на автомобилите, изземат се животински продукти, каза пред депутатите вътрешният министър Валентин Радев. „Никой не трябва да престъпва указанията на полицията“, предупреди той. 

Народният представител Кристиан Вигенин отправи упреци за противоречия в протоколите на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) за декларираните от стопаните животни и броя на умъртвените овце и кози, за дезинфекцията и за загробването на животните.

Бюрхан Абазов (ДПС) заяви, че „чумата за пореден път ни хвана неподготвени“. Не може, когато такива болести се появяват периодично и с голяма честота, властите да са неподготвени, каза той.

Абазов отправи упреци за работата на кризисния щаб, за действията по плана срещу заболяването и за разнопосочните информации всеки ден за различни ставки на обезщетенията, като коментира, че "наблюдаваме екшън по време на чума".

„Управляващите се представиха арогантни пред фермерите в селата и отстъпчиви пред протестиращите пред Министерския съвет. Вие сте загубили доверието на дребните животновъди и фермерите в странджанските села“, каза той. Според него с уволненията в агроминистерството управляващите са признали провала на политиката си в животновъдството.

Десислава Танева (ГЕРБ) заяви, че все по-често виждаме заболявания по животните и последната епидемия е трета от 2012 г. досега. Тя защити мерките, включително евтаназията на животни, като заяви, че те са разписани в евродиректива и са били прилагани и в предишни години при подобни случаи. Според нея последната епизоотия е  „използвана недобросъвестно“. Депутатът призова дебатът да бъде по-професионален и непопулистки.

Сформираният Национален кризисен щаб ще действа и срещу заплахата от африканска чума по свинете, заяви Порожанов.

По-рано днес Държавен фонд „Земеделие“ реши да увеличи  финансовия ресурс за минимална помощ de minimis за фермерите в засегнатите от болестта населени места, които отглеждат овце или кози, с  9,4 млн. лв. Първоначално одобреният ресурс се увеличава от 8,2 млн. лева на 17,7 млн. лв. Увеличена е единичната ставка от 7 на 15 лв. за едно животно. Удължен е  срокът за кандидатстване - вместо до 31 юли, заявления за ще се приемат до 10 август 2018 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:33 | 13.09.22 г.
fallback