От днес до 30 август България ще бъде домакин на Десетата конференция на Балканския физически съюз, която ще се състои в Интер експо център в София, съобщиха организаторите от Съюза на физиците в България /СФБ/, цитирани от БТА.
Официалното откриване е на 27 август от 9.00 часа в зала "Витоша" със слово на председателя на Балканския физически съюз и на СФБ акад. Александър Петров.
През 1991 г. е поставено началото на традицията да се организира Балканска конференция по физика на всеки три години, като страната домакин се избира на ротационен принцип. Форумът е създаден с цел насърчаване и подобряване на качеството на изследванията и за обмен на знания и информация, които да доведат до съвместни изследователски проекти и общи програми между балканските страни. Днес този научен форум е известен с името Международна конференция по обща физика и е отворен за учени от целия свят.
В конференцията в София ще участват около 420 учени от страните от Балканския регион, Европа и Америка. Сред тях ще е президентът на Европейското физическо дружество /ЕФД/ проф. Рюдигер Фос, който ще изнесе лекция на тема "50 години от ЕФД - 50 години в служба на европейската физическа общност".
В програмата на форума са включени 19 научни сесии, тематиките на които обхващат широка област от съвременната фундаментална и приложна физика.
Ще бъдат изнесени също 42 доклада и ще бъдат представени 149 презентации и 233 постера по актуални проблеми. Те са свързани с научни изследвания и постижения, намиращи пряко приложение в индустрията, екологията, подобряването на качеството на живот, на обучението по физика и неговото финансиране, и на популяризирането на физическите науки в страните членки на Балканския физически съюз.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 7 години Сега ако не се сътвори някоя единна теория обясняваща всичко, няма кога :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар