fallback

Българската индустрия не може да отговори на новите регулации за биодизела

Новите правила ще лишат близо 40 хил. тона маслодайни култури от приложение в транспортния сектор

17:00 | 20.09.18 г. 13

България няма достатъчно голям индустриален капацитет, който да отговаря на новите регулации за биодизела, смята Гергана Андреева, изпълнителен директор на Българска асоциация „Етерични масла, парфюмерия и козметика“, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

През изминалата седмица парламентът прие въвеждане на 6-процентов задължителен минимален праг за биогоривата в крайното потребление на енергия в транспортния сектор.

Бензиностанциите ще трябва да предлагат на пазара за дизелови двигатели горива със съдържание на биодизел от минимум 6%, като 1% ще бъдат горива от ново поколение. 

Конвенционалните биогорива са произведени от суровини от хранителни, фуражни и енергийни култури, отглеждани върху земеделски площи.

Андреева коментира резултатите от нормативни промени като пореден израз на нежелание на управляващите за диалог с транспортния бизнес.

С изменението на закона за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) се прилагат изискванията на европейското законодателство за държавна помощ при производството на енергия от ВЕИ.

Андреева посочи като „особен проблем“ за селскостопанския сектор в страната този 1%, който представлява биогорива, добивани от биологични отпадъци като слама и животинска тор. Този процент ще лиши от употреба близо 40 тона маслодайни култури, отгледани именно с тази цел.

Това означава, че част от производството на маслодайни култури ще трябва да се преориентира към други индустрии.

Според нея не е ясно определено и количеството органични отпадъци в страната, които ще бъдат необходими за производството на този 1% биогорива.

Андреева отбеляза, че подобен тип отпадъци са широко използвани при производството на биохрани и биоземеделски култури.

Целия разговор вижте във видеото 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:25 | 09.09.22 г.
fallback