България има твърда позиция за отлагателен период както за по-високи ограничения на допустимото замърсяване с въглеродни емисии, така и за допълнителни системи за пречистване, заяви във Варна председателят на парламентарната комисия по околната среда и водите Ивелина Василева, цитирана от БНР.
Според нея към момента изпълнението на тези изисквания би наложило непосилни инвестиции от страна на предприятията, които работят с местни въглища.
Василева подчерта, че проблемът има пълно единодействие от страна на изпълнителната и законодателната власт и президента.
"Позицията на България е ясна. Да не бъдем по-амбициозни от това, което е реалистично, защото ние трябва да съхраним и икономиката си. Икономиката, която до голяма степен разчита на въглищата местно производство. Знаете, че 40 процента от енергийният микс се формира от ТЕЦ-овете с местни въглища. България консолидира мнението си и с други държави от Европа, заедно с Полша. Германия също се присъедини към тези държави, които не желаят да бъдем свръхамбициозни, защото има риск да загубим и конкуретноспособността си. Има риск и в социален план. Близо 100 000 човека са ангажирани в това производство", заяви тя.


Хороскоп за 8 декември 2025
Скъпотия! Храните у нас продължават да поскъпват стремглаво преди еврото
7 декември е обявен за Международен ден на гражданската авиация
Виц на деня - 7 декември
Мачовете по ТВ днес (7 декември)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Александър Джартов: Бедствено положение е обявено за Ардино
Китайски изтребители насочиха радар за управление на огъня към японски самолети
Как "човекът на Тръмп" в НАСА ще изправари Китай в космоса?
Проходът Троян-Кърнаре е временно затворен
Япония е изправена пред криза, свързана с деменция