fallback

Кр. Станчев: Преходът в Източна Европа беше по-скоро пазарен

Имаше опити през 1995 и 1996 г. да се въведе отново централно планиране, припомни икономистът

11:31 | 11.01.19 г. 3

Доста бързо се разви преходът в Източна Европа след падането на Берлинската стена и свърши доста рано. Това коментира проф. Красен Станчев, икономист, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му всички първоначални реформи и промени в тези страни са свързани с комунистическите партии.

„Това не е случайно и е характеристика на всяка една обществена промяна, заяви той. – Онези които са най-близо до властта рискуват най-малко, а другите ги е страх. Сега сме свидетели, че онези, които ги беше страх, сега ги обвиняват, че нещо са направили.“

Красен Станчев обясни как се развиха демократичните промени в България – провеждането на първите избори, учредяването на многопартийна система, свободата на словото, премахването на член 1 и премахването член 273 от Наказателния кодекс.

"Икономическите промени бяха по-сложни, но също свършиха около 1998 г. за всички страни от Централна и Източна Европа, с изключение на някои страни... През 1995 г. и 1996 г. имаше опит да се въведе отново централно планиране [в България]. Другите неща бяха относително прости – след 1989 г. се легализира частната собственост, освободи се бизнесът, беше въведена  пазарна координация на стопанските отношения, осъществи се приватизация и бяха възстановени правата на собственост, имаше повече пазарен, отколкото политически цикъл в стопанството”, разкри той.

Той обаче посочи и други факти. „През май 1995 г. министърът на промишлеността и търговията Климент Вучев издаде заповед, с която забрани на държавните предприятия да си изплащат дълговете към банките. Това доведе до фалит на банките”,  припомни икономистът и добави, че последвалата инфлация беше мотив за приемането на Закона за цените и въвеждането му на 1 септември 1995 г., който премахва постиженията.

Красен Станчев е категоричен, че това доведе до обедняване и хиперинфлация.

“Средната работна заплата в промишлеността от март до декември 1996 г. спадаше с 19,5% на месец. Средната пенсия беше 5-6 долара, а средната заплата –  22 долара. В същото време останалите страни не правеха такива странни движения“, посочи Красен Станчев.

Той анализира и други факти от прехода.

“Руският милиардер Борис Минц каза, че правата на собственост са временно понятие в Русия. Тази несигурност върху правата на собственост се разпространява от Русия в източноевропейските държави, включително и в България, но не чак в такива размери, заяви икономистът и дори се върна назад в историята. – Русия винаги е била по-авторитарна спрямо страните около нея заради изостаналост. Началото на Руската империя е направено от хора, които обслужват Чингис хан, като данъчни инспектори.“

По какво си приличаше преходът в страните от Централна и Източна Европа?  Защо се разделиха на отличници и изоставащи? Как се намесиха спортистите в икономиката на държавите?

Повече от разговора може да проследите във видео материала

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:47 | 14.09.22 г.
fallback