Съдбата на правителството зависи от неговите коалиционни партньори по отношение на избора на изтребител.
Това заяви депутатът от ДПС Джейхан Ибрямов по bTV, където представители на всички парламентарно представени партии коментираха трябва ли да започнат преговори с правителството на САЩ за придобиване на нов тип боен самолет.
Той уточни, че от ДПС ще подкрепят процедурата по избора както са го направили вчера в двете комисии и загатна, че може би в пленарна зала ще предложат изменение на решението на Министерски съвет.
По думите му най-добрата платформа за България е предложена от F-16. Ибрямов напомни, че ДПС още от 2010 година настоява това да бъде приоритет и да бъде договаряне между две държави , а не конкурс, защото това касае националната сигурност.
“Проектът за нов изтребител има целесъобразност и изгодност. Ако гоним целесъобразност, трябва да се съобразим с изискванията на НАТО и веднага стигаме до заключението, че F – 16 е най-добрата платформа", категоричен беше Джейхан Ибрямов. Според него и другите две държави, които са подали оферти към страната ни за боен изтребител надвишават цената. Той подчерта, че най-важното е да се придържаме към целесъобразността и инфраструктурата на НАТО. Депутатът изтъкна, че що се отнася до национална сигурност “ДПС винаги решава в правилната посока”.
Валентин Радев от ГЕРБ заяви, че процедурата не е опорочена като обясни, че вярва повече на бригадния генерал Румен Радев, който е казал, че няма по-добър от F-16, отколкото на политика Румен Радев.
Той поясни, че не си обяснява защо президентът е променил мнението си. Радев смята, че ГЕРБ правят всичко по най-прозрачния начин. "Между два прекрасни самолета, ние трябва да изберем един", каза депутатът.
Славчо Велков от БСП беше категоричен, че закупуването на F-16 e непосилна тежест за България, като обясни, че ще трябва да се дадат поне 3 млрд. лв. за него и той ще пристигне едва след шест години. Социалистът подчерта, че има отклонение от зададената рамка с над половин млрд. лева. По отношение на използването на F-16 в дългосрочен план, той заяви, че “само трамвай може се използва 80 години”.
Депутатът от "Воля" Пламен Христов заяви, че единствено неговата партия е неподвластна на външни влияния и само тя се е противопоставила на решението за закупуването на изтребителя. Христов настоя, че е по-важно да се дават пари за заплати на учителите и увеличаване на пенсиите, преди да се дават за самолети. "Няма как да подкрепим този цинизъм", подчерта той.
Зам.-председателят на комисията по отбрана Борис Вангелов от Обединените патриоти посочи, че ВМРО ще подкрепи проекта за F-16, защото “не може повече да се забавя модернизацията на ВВС”.
Investor.bg припомня, че правителството поиска от Народното събрание мандат за преговори с правителството на САЩ за сключване на договор за придобиване на нов тип боен самолет. Срещу процедурата се обявиха от БСП, както и депутатите от партията на Веселин Марешки.
Въпросът е какви гласове ще събере управляващата партия ГЕРБ и до каква степен може да разчита на депутатите от малката коалиция на Обединените патриоти, както и на ДПС.
Срещу избора на комисията и начина на провеждане на процедурата се обявява не веднъж държавният глава Румен Радев, който я определи като "триумф на лобизма и финал на автокрацията за 2018 г."


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам