Британската ИТ компания започва проект за създаване и внедряване на дигитална платформа в България, която ще обединява всички транспортни средства на едно място и ще дава възможност за покупка на билети онлайн за тях, съобщават от Министерството на икономиката.
Инвестицията ще надхвърли 1 млн. лв., а страната ни е избрана за базиране на целия проект и неговото управление, като той ще обхване няколко държави в региона. Това е станало известно по време на среща на заместник-министърът на икономиката Александър Манолев с ръководството на компанията.
Предвиждаме дигиталната система да бъде внедрена в пет държави - България, Унгария, Сърбия, Румъния и Хърватия, като ще започнем от автобусните превози, е обяснил Кент Мосбек, директор на компанията. По думите му, след анализ, от компанията са избрали проектът да бъде разработен и управляван от нашата страна заради високото ниво на специалистите ни в ИТ сектора. Те ще бъдат базирани във Варна, а плановете са до средата на тази година услугата да се предлага за българските потребители.
В центъра на вниманието на дигиталната система сега са най-вече междуградските и международните автобусни пътувания. Чрез платформата потребителите ще могат да купуват билети за автобусните направления изцяло онлайн без промяна в крайната цена и ще могат да предоставят билета си дигитално на мобилния си телефон или друго устройство на водача. По този начин ще се спести време, консумативи и др. От британската компания вече са провели предварителни разговори с някои от най-големите автобусни превозвачи, които са изразили сериозен интерес за партньорство.
Според разчетите на компанията, годишно в България се продават над 100 млн. билета за всички транспортни средства, а над 7,9 млн. са издадените кредитни карти. Същевременно над 3,9 млн. българи имат смартфони, което според фирмата е сериозна индикация за потенциала на бизнес модела, който са разработили.
Манолев е подчертал, че компанията може да разчита на пълна подкрепа при реализирането на своя проект в нашата страна. Той е предоставил на фирмата и допълнителна информация за ИТ сектора и за нивото на заплащане в него. Обсъдени са били и възможностите за съдействие за организиране на срещи с транспортния бранш и координирането на действията им с други институции.


Какво време ни очаква в събота?
Затварят за кратко ул. „Вълноломна“ в неделя
40 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
DARA, Орлин Павлов и любими варненски изпълнители ще пеят на празника на Варна
БАБХ и ДАНС иззеха 115 кг и 527 литра опасни и забранени продукти за растителна защита
AI създаде нови вируси, способни да се размножават в лаборатория
Седмицата в развитие: Мигрантска криза, силни отчети и нов космически център
Пазарът на труда у нас се охлажда, хората намират по-трудно нова работа
Хибрид, основно от Китай: Какво купуват европейците в последните 6 месеца част 2
Битката за AI музиката: артисти отказват песните им да обучават алгоритми
Toyota Land Cruiser на 999 999 километра търси нов собственик
Защо новите коли остават по-хладни в жегата
Автомобил потъна под земята по време на движение
Каравана елиминира най-големия недостатък на електромобилите
Mercedes-AMG GT53 4-Door Coupe имитира бензинов двигател
МВР предупреждава за измамни схеми с родопски села и мними лечители
Защо някои хора са като магнит за комарите, а други се разминават с ухапванията им?
14-годишен от Перник е насилникът над момчето от Радомир
Времето утре: Жега до 38°, но на места ще превали и разхлади