През последното десетилетие частният сектор в България създава средно по 10 хиляди нови работни места на година. Това съобщи заместник-министърът на икономиката Александър Манолев по време на официалното откриване на изложението „HR Industry 2019” в Интерпред – СТЦ София, цитиран от пресслужбата на икономическото ведомство.
„Единственият устойчив начин да гарантираме ръст на икономиката, е да инвестираме последователно в подготовката и развитието на кадрите, а сред най-важните фактори е все по-масовото застъпване на дуалното обучение“, подчерта Манолев и напомни за координацията с образователното и социалното министерство.
„Разработихме образец на трудов договор между работодател и ученик, а в момента е в ход създаване на електронен регистър на предприятията, които отговарят на условията за дуално обучение“, информира Александър Манолев. Според него е много важна и картата на отраслите, която експерти от икономическото министерство са разработили и която показва какви са нуждите на бизнеса във всеки регион, за да се планират адекватно и учебните програми.
„Темата кадри е сред основните, които дискутираме с бизнеса, но често поставяме фокуса върху проблемите. Надявам се по време на изложението за специалистите по управление на човешки ресурси да акцентирате и на възможностите“, посочи зам.-министърът. По думите му в наши дни умението на работодателя да мотивира и да задържи служителите си, са сред основните причини за устойчив растеж на някои компании и за спадът, който регистрират други.
„HR Industry“ е изложение на компании, предоставящи услуги в сферата на човешките ресурси. Тази година в него участие взимат над 50 изложителя, а регистрираните участници надхвърлят 940. В програмата на събитието са включени и повече от 30 семинара.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Трейдърите в S&P 500 се борят с волатилност, напомняща на бурята околото митата
Лойд Остин: Би било доста скъпо флотът на САЩ да отвори Ормуз и да го задържи отворен
Лойд Остин: Ще бъде важно Европа да създаде капацитет за отбрана
Лойд Остин: Едва ли Китай иска да превземе Тайван със сила
Кафри от JPMorgan: Цените на петрола са сбъркани
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Депутатите ще обсъждат нов държавен дълг и мерки срещу поскъпването
Вижте какво ще решава Министерският съвет днес
Слънчево и горещо и днес, дъжд само в планините
Рецептата Dnes: Иберийски вкус с култовата тортиля Еспаньола
Режимът е по-богат от всякога: Северна Корея бележи невероятен икономически растеж