Нужни са законодателни промени, чрез които да се пресече практиката с прехвърляне на имоти на по-ниска от действителната цена. Това коментира в ефира на БНТ говорителят на Националната агенция по приходите (НАП) Росен Бъчваров.
Той обясни, че действащата в момента нормативна уредба позволява изповядването на имотни сделки на данъчна основа, което позволява прехвърлянето на собственост да става на по-ниска от действителната цена. „Това следва да се преразгледа, защото на практика по този начин законът допуска спестяване на данъци", обясни Бъчваров.
Той съобщи още, че НАП започва съвместни проверки с прокуратурата на замесените лица в скандала с имотите на властта. Бъчваров обяви, че годишно се правят около 2000 подобни проверки.
Говорителят на НАП е категоричен, че програмата за несъответствие между имущество и доходи работи за всякакви физически лица, независимо дали са политици или не. Всички граждани подлежат на данъчен контрол, независимо от положението си, допълни той.
Бъчваров коментира и кампанията на данъчните срещу нелегалните превозвачи. По думите му проверките показват „плашещи“ данни - много хора извършват превози в страната и чужбина нелегално с лични автомобили, без регулация. Той заяви, че предстоят още такива операции, които протичат с т.нар. таен клиент - служител на НАП. В случая с превозите до чужбина, заплащането се извършва извън България, но приходната агенция извършва проверки в страната, уточни Бъчваров.
НАП осъществява наблюдение върху декларираните от работодателите доходи, като така се изключва възможността да се пропусне събирането на служебни бележки и физическите лица да влязат неволно в нарушение, напомни още говорителят на приходната администрация.
Росен Бъчваров допълни още, че текат проверки за издаването на касови бележки, а глобата за такива нарушения е 2000 лв.


Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Христина Христова: Проблемът с минималната работна заплата е голямата дискусия вече 20 години
Конспирация: Трусът в Колумбия следствие на изследователска програма в Аляска
В Германия: Плувен басейн обяви ден “само за чернокожи”
Доц. Лозанов: Радев използва зловещото убийство в Пловдив, за да прави руска пропаганда
Диви прасета тормозят летовниците на Френската Ривиера ВИДЕО
преди 7 години на 50 % най добре ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Може би е време да се вдигне ДДС-то за храни и лекарства на 25% за да успеем да компенсираме спада на приходите и да намалим преките данъци за да се стимулира икономиката ни? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години не им е лесно на нападжиите......Босът иска нови и нови приходи в бюджета за "преразпределение" ,а как да стрижеш и кожата от овцете ,които и без това намаляват рязко.........оттам и "акциите " на които се чудиш да се смееш ли,да плачеш ли........ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години А тази история НАП, да следи кой кого вози в колата си е меко казано фашистка идея. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Проблема не са ниските цени по принцип. А злоупотребата с власт в часта търговия с влияние. Замяна на евтини апартаменти срещу политически чадър.Иначе две частни лица, ако искат и за без пари могат да си прехвърлят имущество. отговор Сигнализирай за неуместен коментар