fallback

Защо българската икономика не расте достатъчно бързо?

Структурните реформи за повишаване на потенциала за растеж ще го направят устойчив, твърди Виктор Йоцов

13:53 | 08.05.19 г. 48

Докладът за икономиката на България през 2019 г., представен от екип на Института за икономически изследвания към БАН, сравнява брутния вътрешен продукт на глава от населението. В Европа през последните 11 години той е нараснал с 1,55%, а в България с – с 5.83%, но с уточнението, че тези темпове са устойчиви. Това свидетелства, че темповете на растеж в момента, дори и да изглеждат добри на фона на ниския растеж в Европа, са крайно недостатъчни, за да догоним средните нива в Европа. Това съобщи доц. Виктор Йоцов, ИИИ на БАН, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

Гостът определи растежа като условно понятие в зависимост от дискурса от страна на търсенето или на предлагането. „Форсирането на растежа от страна на търсенето е опасно. Ние пледираме за структурни реформи за повишаване на потенциала за растеж – тогава той е устойчив. Краткотрайните фискални мерки може да бъде висок, но е опасен и неустойчив", счита той.

"Препоръките ми са в две направления – трудови ресурси и капитал. В областта на трудовия пазар имаме няколко предложения. Имаме възможност за привличане на част от незаетите, особено тези в младежка възраст и хора в неравностойно положение. Съществува и друга алтернатива за внос на работна сила, но този въпрос е доста по-сложен. Можем да приложим и вътрешни мерки. Отчитаме ниска безработица, но заетостта ни остава слаба".

Една част от проблемите ни от това естество са политически, другите са чисто икономически, твърди доцент Виктор Йоцов. "Към момента при това заплащане на труда у нас не можем да привлечем кадри. Съвсем директно в доклада посочихме, че тук икономическото управление е претърпяло фиаско", допълни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:41 | 14.09.22 г.
fallback