Промишленото производство отбелязва календарно изгладен ръст от 2,4% на годишна основа през април, показват предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани в петък.
Това представлява най-слабото увеличение на индустриалната активност от декември 2018 г. насам.
На месечна основа се наблюдава спад от 1,9% спрямо предходния месец март 2019 г.
На годишна база ръст на индекса на промишленото производство, изчислен от календарно изгладените данни, е отчетен в преработващата промишленост - с 4,3%, а спад - в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 5,0%, и в добивната промишленост - с 2,0%.
По-значително увеличение в преработващата промишленост спрямо съответния месец на предходната година се наблюдава при: производството на превозни средства, без автомобили - с 23,5%, печатната дейност и възпроизвеждането на записани носители - с 18,2%, производството на електрически съоръжения - със 17,1%, ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 13,8%.
Най-голямо намаление е отчетено при: производството на тютюневи изделия - с 14,7%, производството на текстил и изделия от текстил, без облекло - с 10,8%, производството на мебели - с 10,2%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - със 7,7%.


Над 30 организации се включват в седмото издание на "Оранжево морето" във Варна
Ускоряват визите за работници от трети страни у нас за сезона
Парламентът "върза ръцете" на Спецов
Премиерът: България и Франция споделят общи позиции за сигурността и диверсификацията на енергийните доставки
ГЕРБ-Варна: Строителството в „Баба Алино” започна през мандата на Коцев
Ще продължи ли да царува доларът в безналичното общество, част 3
Ще продължи ли да царува доларът в безналичното общество, част 2
Гвинея подготвя ограничения за боксита и поставя под натиск китайския алуминий
Ще продължи ли да царува доларът в безналичното общество, част 1
Deep Infra разширява AI инфраструктурата си с подкрепа от Nvidia и Samsung
Ferrari избра имена на 10 нови модела
Брутален тест: 3-тонен SUV беше изстрелян със 100 км/ч
Електромобилите и бензиновите коли се изравниха по продажби в Европа
Xiaomi губи по 5600 долара от всяка продадена кола
Как работи прогресивното електромеханично управление на Audi
150 години от подвига на Ботев: Започва походът от Козлодуй до Околчица
Auto Italia събра за първи път над 30 Ferrari автомобила на писта в България
Мариан Лапушнеану срещу китаеца Зехао Жанг на SENSHI 31 Gladiators
Бащата на момичето, загинало в Благоевград: Мъртви деца и живи дилъри