fallback

С десет години закъснява регулацията за къмпингуването в защитените зони

Трябва да се забранят строежите на първа линия към морето, категоричен е доц. д-р Косьо Стойчев

16:17 | 14.06.19 г. 2

Законът за устройство на територията е приет от 2001 г., а Законът за устройство на Черноморското крайбрежие влезе в сила през 2008 г. Регулирането на зоните за къмпинг в защитените територии е много закъсняло, коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria доц. д-р Косьо Стойчев от СУ „Св. Климент Охридски“ по повод новите промени в закона за къмпингуващите.

„Налице е едно тежко изоставане в устройственото планиране. В момента доработваме по-голямата част от общите устройствени планове на общините, които трябваше да са готови преди едно десетилетие. Днес възниква този конфликт, който до известна степен е буря в чаша вода. Трябва да се регулира по какъв начин ще се къмпингува в защитените зони“, посочи той.

Според Стойчев законодателството има право да налага все по-строги рестрикции, защото страната ни разполага с ограничен ресурс от плажна ивица в размер на 90-92 км.

Косьо Стойчев е на мнение, че един от проблемите на протестиращите в защита на правото за свободно къмпингуване е, че не се налага достатъчно строг контрол върху строителството на плажната ивица, а вместо това се засягат техните права върху природата. По този повод доцентът казва, че е грешка да се спре напълно строежа на хотели в летните ни курорти, а такава забрана трябва да има само за първа линия към морето.

Какво още коментира в студиото на Bloomberg TV Bulgaria доц. Косьо Стойчев вижте във видео материала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:54 | 12.09.22 г.
fallback