Въпреки че разгарът на летния сезон наближава, много от хотелите и ресторантите по българското Черноморие все още трудно намират обслужващ персонал. От няколко години вакантните места се заемат предимно от молдовци и украинци, които са мотивирани да работят в България, става ясно от репортаж на БНТ.
Според данни на Агенцията по заетостта най-много са свободните позиции за бармани, камериерки, готвачи и сервитьори. Проблемът с липсата на кадри идва от това, че българите, които искат да работят в тази сфера, предпочитат да го правят в чужбина, привлечени от по-добрите условия и по-атрактивното заплащане.
От бранша смятат, че ако не се вземат спешни мерки да бъдат задържани обучените в нашите училища кадри, няма как да се реши този проблем в дългосрочен план. Работодателите трябва да намерят начин и да осигурят целогодишна заетост на по-голяма част от хората с ключови умения, като например да бъдат прехвърлени в зимните курорти или пък да ги ангажират с допълнителни обучения за повишаване на квалификацията.
„Имахме такива центрове, пращаха ги да учат допълнителни езици или да усъвършенстват езиковото си обучение, компютърни грамотности, резервационни системи, маркетингови умения, за сервитьорите подобряване на сервиза, това също е решение и тези хотелиери, които си оставят постоянен персонал, който не е зает през зимата, организират подобни обучения, но за съжаление засега са само бели лястовици, отделни случаи“, коментира пред БНТ Стоян Маринов, председател на Варненската туристическа камара.
Докато това не стане държавна политика, хотелиерите ще продължават да търсят квалифицирана работна ръка от Украйна и Молдова, например.
Според Павлин Косев, председател на Асоциацията на ресторантьорите и хотелиерите фактът, че се внасят работници от трети страни облекчава бизнеса, но с тези кадри трябва много да се внимава.
За сега българските работодатели са доволни от чужденците, които са наели за сезона.
По думите на Павлин Косев, председател на Асоциацията на ресторантьорите и хотелиерите, много по-важно за един служител е работния климат, отношението и признанието от прекия му ръководител. Според него размерът на заплатата чуждестранните служители поставят чак на трето място.


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
преди 7 години Туризмът често е семеен бизнес. Тоест семействата работят в бизннеса... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Khao, не знам кой ти е сложил - ? от мен имаш един дебел + отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "Проблемът с липсата на кадри идва от това, че българите, които искат да работят в тази сфера, предпочитат да го правят в чужбина, привлечени от по-добрите условия и по-атрактивното заплащане"Къде е Васил Велев да поясни как трябва да се работи за без пари ?? Робовладелският модел най- подхождал на тези географки ширини и дължини според експерта - робоработна сила. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "Проблемът с липсата на кадри идва от това, че българите, които искат да работят в тази сфера, предпочитат да го правят в чужбина, привлечени от по-добрите условия и по-атрактивното заплащане"Къде е Васил Велев да поясни как трябва да се работи за без пари ?? Робовладелският модел най- подхождал на тези географки ширини и дължини според експерта - робоработна сила. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "Проблемът с липсата на кадри идва от това, че българите, които искат да работят в тази сфера, предпочитат да го правят в чужбина, привлечени от по-добрите условия и по-атрактивното заплащане"Къде е Васил Велев да поясни как трябва да се работи за без пари ?? Робовладелският модел най- подхождал на тези географки ширини и дължини според експерта - робоработна сила. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Как да сме скъпа дестинация , като дори не може да сме прилична . Курортите ни приличат на градски квартали . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години земете си бежанци, те ше ви сменят чаршафите нали тва блеехте и преписвахте тука ?, са нема кво да ми ревете кат девица за курр ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години За 600-700 лв за сезонна работа от няколко месеца и с работно време много над 8 часа е нормално да няма много балъци. А в същото време тези собственици, които реват, че нямат хора накрая на сезона си скъпата кола. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Кой да ги задържи? Държавата ли? Работници се задържат с хубави заплати, добри условия за труд и интересна работа. Като избрахме да сме евтина и масова дестинация хотелиерите които най вече спомогнаха за това положение да си понесат последствията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар