Българската петролна и газова асоциация (БПГА) е уведомила европейския комисар за конкуренцията Маргрете Вестагер за притесненията си относно текстове от наредба Н-18 за касовите апарати. Това съобщиха от организацията и припомнят, че от 1 октомври тази година на касовите бележки, издавани от бензиностанциите в страната, трябва да се появи нов реквизит: „покупна стойност”, в който да бъде включена и разбивка на цената на горивата и компонентите, от които тя е формирана.
Според бизнеса подобна подобна информация представлява търговска тайна, която е защитена от европейското законодателство. Членовете на БПГА се опасяват, че изискванията на наредбата биха нарушили член 101 от Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС), както и влизат в противоречие със защитата на търговската информация.
От асоциацията са категорични, че новите текстове в подзаконовия нормативен акт създават условия за нарушаване на конкуренцията и са заплаха за европейския общностен пазар.
Investor.bg припомня, че за проблема с новите касови бележки се говори още от пролетта, като бизнесът вече получи отсрочка - вместо от 1 октомври, както е сега, търговците трябваше да издават касови бележки с новата компонента от 1 април.
„Неспазването на изискванията, предвидени в наредбата, ще предизвика налагането на санкции – запечатване на бензиностанции за срок от 30 дни и налагане на имуществени санкции. В този смисъл пред икономическите оператори стои невъзможният избор да нарушат разпоредбите или на националното, или на европейското законодателство“, коментират от петролната и газова асоциация.
„БПГА очаква да вземете всички предвидени в правомощията Ви мерки по описания случай”, се казва в писмото на организацията до Вестагер.


Хванаха 500 кг нередовно месо и животински продукти в месопреработвателно предприятие в Хасково
Спипаха редица нарушители по пътищата из Варненско
Шофьорка прегази 80-годишна жена на пешеходна пътека във Варна
Млади лидери от цялата страна бяха във Варна на Национална младежка конференция
Първият детски турнир по плажен футбол се проведе във Варна
Великобритания залага на AI и дронове в плана си за финансиране на отбраната
Ще успеят ли ЕС и Китай да се разберат до октомври
Ерика Тай: Всички чакат новите мерки в Китай
Инфлацията във Франция неочаквано се забави до целта на ЕЦБ от 2%
Йената падна на 40-годишно дъно, ще има ли намеса
11 електрически минивана, които не правят компромис със лукса
Renault 4 E-Tech измина над 1600 км само на слънчева енергия
Xiaomi тества спортно купе с 2000 конски сили
Опасно за автомобилите гориво ще спасява Русия в кризата
Високите капаци на съвременните SUV са кошмарът на пешеходците
Хари Стайлс и Зоуи Кравиц ще правят сватба в Ню Орлиънс
The Cure и Клас: от пост-пънка до българската алтернативна сцена и живото наследство на готик звука
Биков: ГЕРБ ще съди Демерджиев
Скокът на фондовия пазар: Начало на нов възход или опасен балон?
В кадър: БАН удостои Йотова за приноса ѝ към българската духовност