Между 100 и 270 лева повече са стрували парното и топлата вода на столичани за изминалия отоплителен сезон в сравнение с предишната зима. Това сочат данните от изравнителните сметки на клиентите на фирмата за дялово разпределение „Техем“, каза нейният управител Милена Стоянова, цитирана от БНР.
„Дължи се основно на повишението на цената на топлинната енергия с 16%, на по-дългия и на по-студения отоплителен сезон“, каза тя.
„Сумите са различни за всеки клиент. Най-малките имоти - до 50 кв. м имат среден разход от 470 лв., средните имоти - между 50 и 70 кв. м имат разход за годината за 720 лв. средно, и над 70 кв. м, по-големите имоти имат среден разход - 977 лв. за една година“.
60 на сто от потребителите ще трябва да доплащат на „Топлофикация София“, а на 40 процента дружеството ще връща пари.
Вече започна плащането на изравнителните сметки за парното и топлата вода в София. Срокът за погасяване на фактурите без лихви е 15 септември. С парите "Топлофикация София" ще погаси част от задълженията си към "Булгаргаз".
Ново преизчисляване на изравнителните сметки ще има в сградите, в които има абонати, които не са осигурили достъп за отчет на уредите. Гражданите, които не са осигурили достъп на топлинния си счетоводител, имат право до 1 октомври да го извикат, да обжалват получената сметка. Тогава се налага преработване на всички сметки в сградата.
На 1 август „Топлофикация София“ преведе 7 млн. лева на държавния газов доставчик „Булгаргаз“. Топлофикацията очаква до края на месеца да събере близо 10 млн. лева от изравнителни сметки, с които ще погаси част от задълженията си за газ.
Междувременно „Булгаргаз“ заведе иск към „Топлофикация София“за 35 млн. лева, които са част от общите задължения на столичната топлофикация в размер на 120 млн. лева и са натрупани за една година. Мярката е предприета, тъй като има риск агзовото дружество да не може да се разплати с доставчика си на гориво - руската „Газпром експорт“.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?