fallback

Тръмп: Визите може и да отпаднат, със сигурност ще го обсъдим*

Американският президент също така заяви, че страната ни може да послужи за пример на страни като Германия заради разходите за отбрана

22:47 | 25.11.19 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Визите за български граждани може и да паднат, със сигурност темата ще бъде обсъдена, това заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп пред журналистите в Овалния кабинет в началото на срещата си премиера на България Бойко Борисов, цитиран от БТА.

Имаме страхотно приятелство с България, много българи живеят тук, те са чудесни хора, каза още американският държавен глава.

Президентът на САЩ посрещна официално българския премиер Борисов на входа на Белия дом. Борисов трябваше да изчака 15 - 20 минути, въпреки че това не бе предвидено. Преди началото на срещата на четири очи в Овалния кабинет Тръмп покани медиите.

Много е вероятно да дойда в България, само Борисов да ме покани, заяви още президентът. Според него е възможно и да се говори за отпадане на визите за българи за САЩ.

Американският президент също така заяви, че страната ни може да послужи като пример на страни като Германия, тъй като разходите ни за отбрана са над 3 процента от Брутния вътрешен продукт (БВП). С тези думи си обърна президентът на САЩ Доналд Тръмп към премиера Бойко Борисов.

Думите му, произнесени в Овалния кабинет, бяха по повод това, че българските разходи за отбрана нарастват до 3,1 на сто заради покупката на осем американски изтребителя F-16.

България купува страхотни американски оръжия, най-добрите в света, посочи Тръмп, цитиран от БТА.

На свой ред Борисов заяви, че ​България високо цени стратегическото си партньорство със САЩ и е уверен, че днешната среща ще е от голяма полза за неговото развитие. Българският министър-председател изрази удовлетворение от установения устойчив политически диалог на всички равнища и изрази увереност, че по-нататъшното му активизиране ще има ползи и за двете държави, съобщи пресслужбата на министерския съвет.

Борисов акцентира върху отличното партньорство между България и САЩ в редица сфери. В разговора си с Тръмп премиерът Борисов посочи конструктивното взаимодействие между двете държави по подготовката и сключването на договора за придобиване на бойни самолети F-16 Block 70. Българският министър-председател специално акцентира върху индустриалното сътрудничество, което съпътства модернизацията на българските въоръжени сили.

Борисов отбеляза също сътрудничеството на България и САЩ в областта на енергетиката, в контекста на националната сигурност. Изтъкна и проектите, по които страната ни работи усилено и които ще допринесат за диверсификация на енергийните източници и маршрути.

Друга тема, която открои министър-председателят Борисов, беше значението на търговско-икономическите отношения между България и САЩ. Премиерът заяви, че американските инвеститори са добре дошли у нас и посочи стремежа на страната ни да насърчава високотехнологични производства. Българският министър-председател посочи предимствата на България като инвестиционна дестинация.

Премиерът Бойко Борисов изрази интереса на България да задълбочи сътрудничеството си със САЩ и в редица други сфери като образованието, науката, насърчаването на туризма и контактите между хората.

По-рано в понеделник Борисов проведе срещи и с ръководствата на Международния републикански институт (IRI) и на Националния демократичен институт (NDI) в рамките на официалното си посещение в Съединените американски щати.

В началото на разговора си с президента на IRI Даниел Туининг премиерът Борисов отбеляза, че многозвездните генерали, участвали преди малко в церемонията в Националния гробищен парк „Арлингтън“, с която бе посрещната българската делегация, са се подготвяли през 2009 г. в българо-американската база в „Ново село“.

„За първи път посетих България, когато страната ви кандидатстваше да се присъедини към НАТО. Бях със сенатор Джон Маккейн и още тогава знаехме, че България ще бъде чудесен съюзник в НАТО. Оказахме се прави“, заяви президентът на Международния републикански институт Даниел Туининг. Той подчерта, че в момента има много заплахи в Европа, затова се радва, че България е член на НАТО и съюзник на САЩ.

„България е лидер да помага на другите балкански държави“, каза още Туининг. Той добави, че от 12 до 14 декември IRI ще бъде домакин на голяма среща в София с Държавния департамент на САЩ и българското правителство. Основната тема на форума ще е борбата с екстремизма.

В този контекст премиерът Борисов го информира, че догодина България ще бъде домакин на Процеса „Акаба“. „Преди месец с краля на Йордания се разбрахме, стиснахме си ръцете - в София ще проведем и двата процеса - за контратероризъм и контраекстремизъм“, акцентира министър-председателят.

В хода на срещата бе поставен акцент върху значимостта на демократичните ценности за развитието и просперитета на всяко гражданско общество.

„Ние приемаме Америка за едно цяло и уважаваме и двете партии. Еднакво сте ми близки - демократи и републиканци“, заяви премиерът Борисов по време на срещата си с Шари Браян, вицепрезидент на Националния демократичен институт. Двамата обсъдиха резултатите от проекти, които утвърждават демократичните ценности и ролята на САЩ в постигането на свободи за гражданското общество.

Двата института са неправителствени организации и работят с България от години в областта на изграждането на капацитет и знания в политическите науки и демократичните системи. IRI и NDI си сътрудничат с неправителствени организации у нас като фокусът е обмяната на опит и експертиза.

Международният републикански институт и Националният демократичен институт са създадени през 1983 г.

* Информацията е актуализирана в 23:55 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:06 | 14.09.22 г.
fallback