fallback

БСП внася вот на недоверие заради водната криза*

Конкретните поводи са водната криза в Перник и мръсният въздух в цялата страна

12:35 | 30.12.19 г. 15
Автор - снимка
Създател

Българската социалистическа партия (БСП), която е най-голямата опозиционна партия в сегашния парламент, ще внесе вот на недоверие към правителството заради провала в управлението на околната среда и водите.

Конкретните поводи са водната криза в Перник и мръсният въздух в цялата страна. Решението за внасяне на вота на недоверие е взето на извънредно заседание на Изпълнителното бюро тази сутрин.

"Да оставиш половин милион българи без питейна вода е политика на геноцид", заяви пред репортери лидерът на БСП Корнелия Нинова, като коментира, че водната криза не засяга само Перник, но и други градове на страната. Тя уточни, че партията внася вота на недоверие в първите работни дни на парламента. По думите ѝ вотът на недоверие е срещу цялото правителство.  

"За 10-годишното управление на Борисов, в резултат на некомпетентна политика, безхаберие и кражби, близо половин милион българи в момента са оставени без достъп до питейна вода. Водната криза от криза в Перник става национална, защото и други области и градове са застаршени от този проблем. В същото време, за тези десет години, постоянно се увеличаваха цените на водата за българските граждани без да се предприемат каквито и да е мерки за инвестиции. Само 0,5 процента от мрежата е подменена, а над 50 % от водата се губи", каза Нинова, цитирана от пресцентъра на БСП.

Междувременно провокираните от водната криза в Перник словесни престрелки между лидерите на основните политически сили продължават, а в понеделник в тях беше намесен и главният прокурор Иван Гешев.

По време на новото си посещение в Перник рамките на три дни премиерътБойко Борисов обвини в непродуктивно поведение Нинова. Повод за реакцията е вчерашното ѝ изявление - също след обиколка в Перник, в което за безводието тя обвини правителството и обяви, че е поискала среща с главния прокурор по темата, а разговорът е насрочен за 6 януари.

„Аз нямам такива връзки с главния прокурор да му се обаждам да му давам задачи и да му искам отчет, но те понеже са свикнали да си имат главен прокурор, и така си правят. В случая няма никаква продуктивност от тия неща", заяви Борисов.

Той отхвърли и обвиненията, че заради порочния модел на приватизацията преди години много предприятия са фалирали, а властта е пропуснала приходи от тях. Борисов поясни, че ако местната власт управлявала добре, сега щяла да има пари сама да се справи с водната криза. Също така Борисов изчисли, че Перник бил управляван от ГЕРБ само един мандат, а през останалите 26 години на власт в града е била БСП.

„Тук политика няма. Нашият интерес е да решим тази криза по най-добрия начин. Всеки ден е важен да се справим. Работим активно“, заяви още министър-председателят, който инспектира цялостните ремонтни дейности във връзка с решаването на проблема с водата в Перник. „Продуктивно ще бъдат направени следните неща – магистрален водопровод, пречиствателна нова, пречиствателна стара станция и четвърто – да влезем в града да му помогнем на кмета с критичните участъци да подменим водопроводите и канализационните системи“, допълни премиерът Борисов. Министър-председателят посочи, че държавата ще съдейства с всичко, което може и заяви, че очаква още днес община Перник да подготви документално всичко необходимо за отпускане на финансова помощ от държавата.

„В момента по трасето имаме три машини. Имаме 20% намаление на загубите на вода за тези няколко дни“. Това докладва на премиера Борисов министърът на икономиката Емил Караниколов. Министърът поясни, че има два варианта за преодоляване на водната криза в града - единият е за водопроводно трасе за 2,2 милиона лева и е с трасе от около 1,2 км до разклонението за града, а другият е за 3,1 милиона лева без ДДС, при който трябва да се мине зад ТЕЦ-Перник.

За да не стига и в други региони до проблем с водата, премиерът Бойко Борисов призова всички ВиК дружества в страната да вземат нужните мерки. „Работата на изпълнителната власт е да решава проблемите и затова са отпуснати пари, пратени са екипи и денонощно следят и министрите, и кметът“, каза още министър-председателят. Бойко Борисов заяви, че всеки град в нужда може да разчита на подкрепа от правителството, но уточни, че към момента никой друг кмет не му е сигнализирал за проблем.

Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков изтъкна, че в настоящия програмен период е на разположение европейски ресурс в размер на 1,5 млрд. лв., който може да се използва за водните цикли на общините. Условие да се използват тези средства е обединението на ВиК дружествата, което зависи от местните власти.

На инспекцията в Перник заедно с премиера Борисов бяха министърът на икономиката Емил Караниколов, заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Николай Николов, областният управител на Перник Емил Костадинов и кметът на града Станислав Владимиров.

Не е редно лидер на политическа партия, която има претенции, да разпространява фалшиви новини и да насажда страх. Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов в отговор на изказването на лидера на левицата Корнелия Нинова.

"Днес станахме свидетели още веднъж, че г-жа Корнелия Нинова обича да се изказва неподготвена. Само ще припомня, че когато нейното правителство управляваше 2013-14 г., Оперативна програма "Околна среда" беше спряна. Всичките средства, които трябваше да бъдат използвани за сектор ВиК, бяха замразени. Това е най-големият провал в изграждането на екологичната инфраструктура след промените през 1989 г.", отбеляза Нено Димов, цитиран от БТА.

Министър Димов припомни, че второто правителство на ГЕРБ е успяло да спаси парите от оперативната програма. "Бяха реализирани почти всички водни цикли с изключение на един. Единственият областен град, който не успя да защити тогава проекта си, при кмет на БСП, беше Перник. Така, че когато г-жа Корнелия Нинова говори за Перник нека да е наясно, че именно нейният кмет не успя да вкара града си в първия цикъл на проекти за ВиК", посочи Нено Димов. Той обясни, че в момента най-мащабната част от втората оперативна програма е за инфраструктура във водния сектор.

* Допълнена към 16.40 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:31 | 14.09.22 г.
fallback