fallback

Ивайло Калфин: Два пъти повече българи от завърналите се напускат страната

Младите хора можем да задържим с добри условия за отглеждане на деца и добро образование, посочи бившият външен и социален министър

09:52 | 25.02.20 г. 7
Автор - снимка
Редактор

Националната статистика отчита положителна тенденция в броя на завърналите се. За статистиката информира лично премиерът Бойко Борисов във Facebook, но публикацията му отнесе остри критики. Той отговори на критиците, че работи за това страната ни да е по-добро място за живот.

Статистиката под лупа

"Това е реалистично, доколкото се гледат данните на НСИ, с някои условности как те отчитат заминалите в чужбина. За да бъде отчетен някой в НСИ, трябва изрично да заяви, че напуска страната. И премиерът, и критиците му са прави в случая. Премиерът е прав в това, че има нарастване на завърналите се в България. Но критиците му са прави, че има още по-голямо нарастване на напусналите страната", посочи Калфин.

По думите му около 2 милиона наши сънародници живеят зад граница, но е много трудно да бъде определен точният брой.

“Започнаха да излизат висококвалифицирани кадри, сега излизат всякакви кадри, отбеляза той. – Има много хора, които учат в чужбина и се връщат след ученето си, правят семейства в България и напускат трайно страната. Може да ги задържим, когато има добри условия за отглеждане на деца, добро образование и спокойствие на едно младо семейство, че може да работи и да не мисли за битовите неща."

Ивайло Калфин е категоричен, че кохезионната политика и инфраструктурата няма да върнат сънародниците ни от чужбина.

“Дълго време се говореше, че като се построи Дунав мост 2 и видинският район ще се оживи - няма такова нещо. Там няма останали хора, няма и предприятия, в които да отидат инвеститори, защото не могат да намерят персонал”, даде пример бившият социален и външен министър.

България преди ERM II

Калфин е на мнение, че в момента левът е достатъчно стабилен въпреки опитите да се разклати с промени в закона.

“България не е готова още, тя се готви.  Банките преминаха стрес тестове и бяха дадени препоръки. Притеснява ме, че няколко пъти заявените дати бяха отменени. Очевидно има проблем, който виждат нашите европейски партньори“, смята той.

Бюджетът на ЕС за следващите седем години

“Ползите от ЕС са много повече от финансовите потоци - това, което даваме и вземаме. Ползите далеч надвишават плащанията и вземанията, има основания настояването бюджетът на ЕС да се увеличи, за да може добавената стойност да се използва по-пълноценно. Европа е била силна, когато е била заедно”, коментира бившият външен и социален министър.

Вижте повече от разговора във видео материала на Bulgaria ON AIR.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:10 | 14.09.22 г.
fallback