fallback

Български екип е много близо до откриване на лекарство срещу коронавируса

Извънредната епидемична обстановка се удължава до 30 юли

13:09 | 06.07.20 г. 10
Автор - снимка
Редактор

Извънредната епидемична обстановка се удължава до 30 юли. Това обяви на брифинг в Министерството на здравеопазването здравният министър Кирил Ананиев.

Български екип е много близо до откриване на лекарство срещу коронавируса, каза още Ананиев.

През май стартира клинично изпитване с лекарствен продукт "Ивермектин". Изпитването се провежда в 9 болници в България, каза изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по лекарствата маг. фарм. Богдан Кирилов.

До момента за него са набрани 30 пациенти.

Екипът, възложителят и компанията - производител са български. Повод за проучването е публикуване на данни през април от изследователи от Австралия, които са наблюдавали резултати.

Кирил Ананиев посочи, че България е първата държава в ЕС, която стартира такова изследване. След нас за започнали Испания, Бразилия, САЩ.

Той допълни, че желанието на медицинските специалисти е да бъдат добавени нови болници и още пациенти.

Повече информация за медикамента ще бъде представена в края на юли или началото на август.

Решението за удължаване на извънредната епидемична обстановка с две седмици се прави, за да се запази възможността на министъра на здравеопазването да може да издава заповеди, за да се създадат условия за намаляване равнището на нивото за намаляване на коронавируса.

Засилва се и контролът по спазване на мерките. Препоръчва се на областните щабове да засилят контрола на територията на своята област при необходимост да въвеждат нови мерки, съобразявайки се с обстановката в техния регион и тяхната компетентност.

Препоръчва се да се намалят до минимум масовите мероприятия, защото в последните седмици се наблюдава силно разпространение на вируса при провеждане на масови мероприятия. До дни може да се забрани провеждането на мероприятия с публика, каза Ананиев.

Министърът ще издаде заповед, в която ще определи гражданите на кои страни ще могат да влизат на територията на България, както и тези, които ще могат да влизат, но ще бъдат под 14-дневна карантина.

По последни данни 63 са новите доказани случаи на COVID-19 за последното денонощие, но при направени само 923 теста. Увеличават се смъртните случаи, те са 5 за последните 24 часа.

Данните на Единния информационен портал сочат, че от началото на епидемията положителните проби са 5740. В болница са настанени 458 пациенти, 28 от тях в тежко състояние. Излекуваните са със 17 повече за денонощието. Битката със заразата у нас към днешна дата изгубиха 246 души.

В Пловдив от днес започва тестването на всички общински съветници за COVID-19, след като представител от групата на ГЕРБ даде положителен резултат за наличието на новия коронавирус.

Министърът потвърди още, че има 15 души с положителен тест на коронавирус от екипа на футболен клуб "Черно море", сред които футболисти, треньор и масажисти. Има и четирима футболисти от "Царско село". По думите на Ананиев по всяка вероятност заразата е дошла отвън.

По време на брифинга ген.Венцислав Мутафчийски разясни кузуса с медикамента хидроксихролохин. Той отбеляза, че за последните месеци е имало бурен дебат за този метод за лечение. В Китай това е било основното средство, с което са лекували COVID-19, наред с още 20 други препарата, като за някои е имало обнадеждаващи резултати.

Единственият препарат, който като че ли се утвърди беше хидроксихлорохина”, каза проф. Мутафчийски. По думите му след това се разви сагата с „Ремдесивир“, който скъп медикамент и също не утвърден за лечение, а само да спешна употреба.

В момента „Ремдесивир“  е утвърден за лечение в САЩ, използва се и в редица европейски страни”, допълни проф. Мутафчийски.

„През последните два дни СЗО каза, че прекратява изследвания с хидроксихлорохин без да мотивира защо, а не защото не е надежден. Все още той не е отхвърлен като метод за лечение на заболяването”, каза генералът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:50 | 14.09.22 г.
fallback