fallback

Кантарджиев: Едва ли ще се стигне до затваряне на училища

Прекалено е пак да има изолация по къщите, смята директорът на Центъра по заразни болести и паразитни болести

10:26 | 21.09.20 г. 1

Едва ли ще се стигне до затваряне на училища, смята директорът на Центъра по заразни болести и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. "Родителите и учениците са отговорни", каза той в ефира на bTV.

По думите му е възможно да има леко увеличение на случаите. Той подчерта обаче, че установените досега заразени ученици и учители не са се заразили в училище. До момента над 500 ученици са поставени под карантина.

 "При контакта на учениците - сега след първата седмица в училище - се очаква увеличение на заболелите", добави Кантарджиев. Той изтъкна обаче, че е важно по какъв начин се спазват мерките. 

  Кантарджиев обясни и какво е движението на заболяването у нас през последните месеци. "След лятото през септември има лек спад на заразените с COVID-19", каза той. И категорично заяви, че маските намаляват разпространението на заразата и даде пример, че ако имаме индекс на разпространение 1 към 2, или един човек заразява двама, при носене на маски този индекс става 1 към 1.    Професорът сподели възмущението си от безотговорното говорене, включително и от негови колеги, че вирусът е слаб и носенето на маски се пренебрегва. "Няма и една научна статия против маските", каза той. Кантарджиев добави, че навлизайки в сезона на гриповете, маските създават допълнителна защита и от тях.   "Ще има продължаване до края на ноември на извънредната епидемична обстановка", каза още той.   "Прекалено е пак да има изолация по къщите", заяви Кантарджиев и добави, че се надява да не се стигне до тази мярка.

Математикът на Националния оперативен щаб проф. Николай Витанов също коментира ситуацията с коронавируса в училищата. „Мерките са адекватни и нищо не ме смущава. Моменталното поставяне под карантина е добро, защото така се пресича клъстерът”, каза той по Нова телевизия.

По думите му след предстоящите почивни дни ще се обмислят няколко възможни сценария.

„Влизаме в учебната година с около 30 случая на заразени ученици от система, която е от 700 хил. обучаващи се и десетки хиляди учители. Това е нищо. Ако мерките се спазват, то през октомври не се очаква нищо драматично. Трябва да се стегнем и да изкараме ноември, защото той е критичен – там са условията за разпространението на COVID, както и на останалите вируси. Декември няма много работни дни. Тогава ще настъпи краят на годината и на първия срок, така се спасява присъствената учебна година”, каза още проф. Витанов.

По повод разпространението на COVID-19 у нас проф. Витанов заяви: „Към края на октомври бихме очаквали, че ще достигнем 1 000 починали, това е под средното световно равнище”, прогнозира математикът.

„Когато 100 човека излязат излекувани, 101 са заразени. В момента епидемията леко се разширява. Това става след един доста дълъг период за свиване, което беше много добре за България. В есента влизаме с относително добри показатели на фона на останалите”, посочи проф. Витанов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:10 | 14.09.22 г.
fallback