Очаква се и седмият договор на ЕК за ваксини срещу коронавирус да бъде финализиран, като общото количество, което България може да закупи по тези договори надвишава 18 милиона дози. Това е така, защото една от ваксините се очаква да бъде с еднодозов прием. Ще има достатъчно ваксини за над 10 милиона души население. Това каза по БНТ директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) Богдан Кирилов.
Вече има регулярност в доставките и разпределението на ваксините, но независимо от това доста често се променя информацията по отношение на количества и конкретна дата, която ЕК и съответните производители предоставят на държавите членки, призна Кирилов. Все пак вече всяка седмица има доставки и навлизаме в един нов етап при получаването на ваксините, каза той.
Само до края на този месец се очакват над 240 000 дози, а за март се очакват над 500 000 дози ваксини. Оттук нататък ще наблюдаваме ускорен процес на ваксинация, заяви експертът.
Решението на България за видовете ваксини е за балансирано портфолио, което да включва всички разработени ваксини, за да има гаранция, обясни още директорът на лекарствения регулатор.
От първото до третото тримесечие се очаква да има регулярни доставки от всички производители, но страната ни не може да получи пълното количество ваксини едновременно. В следващите месеци ще има доста по-голямо количество ваксини и реална възможност за избор, увери Богдан Кирилов.
Експертът обясни, че на личните лекари е предоставена информация за ваксините. Подготвя се и кратък обзор, сравнение между ваксините, така че и за медицинските специалисти информацията да бъде по-лесна и достъпна.
Основното противопоказание от ваксините е свръхчувствителност, а за всяко останало състояние трябва да бъде направена преценка от лекуващия лекар. Когато заболяването е в ремисия и когато е контролирано, няма проблем да бъде поставена ваксина, посочи Кирилов.
Ваксините имат идентична ефикасност по отношение от предпазване от тежко протичане, хоспитализация и смърт. И трите ваксини показват 100%, което е изключително добър резултат и голямо постижение на науката и медицината, посочи още специалистът.
Всички ваксини, които покажат над 50% ефикасност, получават разрешение за употреба и хората не трябва да имат притеснения. Нормално е всеки да прави сравнение, но основният показател е тежкото протичане и хоспитализациите, поясни той.
Директорът на ИАЛ призна, че все още е голям делът на колебаещите за ваксинация, но трябва да се създаде една обективна информационна кампания, така че в консултация с медицински специалист хората да вземат своето решение. По думите му нагласите на хората се променят изключително динамично. "Това, което наблюдавахме към месец октомври, беше между 30-35%. Виждаме, че това се увеличава ", каза Кирилов.


Радев: Въпрос на време е българските продукти да изчезнат напълно от трапезата
„Черноморски туристически празник“ събира варненци на 30 и 31 май
Държавата дава безвъзмездно на Община Варна терен за детска градина
Явор Гечев: Мерките не ограничават цените, а изчистват пазарните изкривявания
Varna Channel Cup 2026 събира ветроходния елит във Варна
Могат ли САЩ и Китай да намерят ново взаимодействие?
АИКБ: Малките фирми ще са най-засегнати от новите изисквания
IPSOS: Няма очевиден кандидат за премиер в парламента, освен Стармър
IPSOS: Големият въпрос е жизнения стандарт на британците
Алтернативни възможности за хората да купуват стоки - решение за по-ниски цени?
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Бивш шеф на ЦРУ: Контролирайки Ормузкия проток, Иран ни държи заложници
На косъм: Откриха бомба под кола в село Говедарци
В НС: Приеха на първо четене промените в съдебната власт
178 възрастни хора от Крит показват пътя към добра старост
Гийермо дел Торо за AI: Казват ни, че изкуството може да се прави с някакво ш*бано приложение
преди 5 години най важно е да се платят , налЕ ... па сетне вируса друг станАл , хладилника се скапАл ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Разчетите са правилни. От предишни кампании е известно, че около 30% от ваксините се попиляват, а и вероятно не всички доставки ще бъдат получени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години начи треа си купите и хора към ваксините щот не стигат некъде от порядъка на ено 5 млн., защото само толкова нето са останали на територията .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар