fallback

Депутатите приеха промени в Изборния кодекс, предложени от "Има такъв народ"

Законопроектът предвижда смяна на ЦИК, видеонаблюдение при броенето на гласовете и експериментално електронно дистанционно гласуване

14:15 | 23.04.21 г. 9
Автор - снимка
Създател

Депутатите приеха на първо четене законопроекта за промени в Изборния кодекс на „Има такъв народ“, предаде БГНЕС.

"За" гласуваха 210 депутати, "против" нямаше, един се въздържа.

Предлаганите промени в този законопроект в синтезиран вид са: гласуване само с машини в секциите с над 300 избиратели; видеонаблюдение при броенето на гласовете в избирателните секции и районните комисии; смяна на сегашната Централна избирателна комисия (ЦИК) и намаляване на състава ѝ на 15 души; експериментално електронно дистанционно гласуване на президентските избори тази година; възможност за гласуване по пощата за сънародниците ни зад граница, но при определени условия.

Предложенията включват още създаване на изборен район извън страната, за да могат българите в чужбина да гласуват с преференция и за независим кандидат; отпадане на лимита от до 35 секции извън ЕС.

Мнозинството не подкрепи законопроекта на ГЕРБ за преминаване от пропорционална към мажоритарна избирателна система. С 69 "за", 65 "против" и 71 "въздържал се" депутатите отхвърлиха законопроекта на ГЕРБ, с който се предвижда се разделяне на страната на 234 едномандатни изборни района с приблизително еднакъв брой население и шест едномандатни извън странага.

Не бяха приети и промените на Христо Иванов от "Демократична България", залагащи на гласуване по пощата на национални избори и отпадане на ограничението общият брой избирателни секции да не надхвърля 35 в държава, която не е член на ЕС. В проекта се предвижда ясен времеви хоризонт от три години за система за дистанционно електронно гласуване. Подкрепиха го 95 народни представители, 116 се въздържаха, предаде БТА.

С 69 гласа "за", един "против" и 134 въздържали се НС отхвърли и проекта на "Изправи се!Мутри вън!", с който се въвежда активна регистрация при съставяне на избирателните списъци. Те предлагат също намаляване на пpaгa за разместване на листата чрез преференциално гласуване от 7 на 5 процента.

Втори законопроект, внесен от Христо Иванов и Антоанета Цонева, получи 95 гласа в подкрепа, един - "против" и 122 - "въздържал се" и така беше отхвърлен. В него се предлага дистанционното електронно гласуване да се осъществява в период не по-рано от 7 дни преди и не по-късно от три след изборния ден. Записана е и възможност за паралелно преброяване на подадените електронни бюлетини, както и публикуване на всички протоколи в машинно четим формат.

Законопроектът на Николай Хаджигенов от "Изправи се!Мутри вън!" също беше отхвърлен - "за" бяха 9 депутати, 70 депутати бяха "против" и 128 се въздържаха.

В него е записана отмяна на разпоредбата, с която се забранява да бъдат посочвани и регистрирани от името на партии и коалиции като кандидати за народни представители хора на държавна служба - военнослужещи, служители в дипломатическата служба, от МВР, ДАНС, съдии, прокурори и следователи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:29 | 14.09.22 г.
fallback