Церемонията по приемането и предаването на изпълнителната власт премина без достъп на журналистите до Министерски съвет. Репортерите и операторите на медиите бяха принудени да останат пред входната врата на сградата, докато очакваха да излязат министрите от кабинета на Бойко Борисов и на новоназначеното служебно правителство.
Така това се превърна в първия случай в последните десетилетия, при който процедурата на приемане на властта, макар и символична, се случва при закрити врата.
Някои от министерствата обаче ще дадат официални брифинги при предаването на властта, като например Министерството на финансите.
Новият министър на културата Велислав Минеков си тръгна от церемонията, без да бъде придружен от предшественика си Боил Банов. Първата му задача като ръководител на институцията щяло да бъде организирането на срещи с представители на парламентарните сили от 45 Народно събрание.
„Ще разговарям за техните културни програми и намеренията им по отношение на министерството. След това ще ви споделя всичко, с което започваме. Наистина е амбициозно това, което правим. Ако не друго, ще дадем серия от пътеки за тези, които ще дойдат след нас", каза Минеков.
Бойко Рашков, новият ръководител на МВР, обяви, че е убеден в справянето на кабинета "Янев" в организирането на предсрочните избори. „С г-н Терзийски първо трябва да отидем до министерството, а надявам се, че той ще ми помогне с кадровите промени, ако трябва да се правят такива", каза той.
„Ревизия на властта, доколкото всички знаем, започнаха да правят в парламентарната комисия. Към нас такива изисквания няма. Щом е казал президентът, ще има осветляване - дотолкова, колкото времето позволи", каза Рашков. Ще опитаме това, което не бе свършено за 10 г. да свършим за 2 месеца, обяви той пред репортери.
Без коментар от сградата на МС тръгна и новият здравен министър Стойчо Кацаров, докато Костадин Ангелов заяви, че предава властта „с облекчение и голяма радост от постигнатите резултати".
Новият министър на правосъдието Янаки Стоилов пък си поставял за цел да се "отчете реалното състояние без предубеденост и тенденциозност" на правосъдната система след края на мандата на Бойко Борисов.
„Прозрачност и добро управление - това са задачите ни", каза служебният министър на икономиката Кирил Петков.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos