fallback

Трифонов: ИТН няма да подкрепи кабинет с друг мандат

Липсата на партньорско отношение провали кабинета, твърди лидерът на ИТН

13:44 | 14.08.21 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Липсата на партньорско отношение провали възможността за съставяне на правителство. Това мнение застъпи в интервю за БНР лидерът на „Има такъв народ“ и бивш шоумен и певец Станислав (Слави) Трифонов. Той заяви, че лидерът на ДБ Христо Иванов е обвинил първия кандидат-премиер Николай Василев, че зад предложението „прозира дългата ръка на ДПС и КГБ“, а в същото време самият Иванов е поискал да одобрява имената на предложените за министри (което съпредседателят на „Да, България“ не отрича). 

"С ДБ и ИБГНИ имахме много общо по важните неща. Но се оказа, че имаме различия в това не какво, а как да стане. Те започнаха да изявяват претенции, които са неадекватни, неприемливи. Христо Иванов искаше да одобрява всички представители на правителството... Ние направихме много компромиси и жестове, нито един от тях не беше разпознат", каза Трифонов.

Именно за да направи компромис с ДБ и „Изправи се БГ! Ние идваме!“, Трифонов е оттеглил кандидатурата на Василев. За втория опит за сформиране на кабинет лидерът на ИТН е решил да се вгледа в собствената си партия и е предложил за кандидат-премиер Пламен Николов, когото е познавал отдавна.

Той защити и кандидатурата на Петър Илиев, казвайки, че е отличен юрист, когото познава от 5 години покрай организирането на референдума. „Ако е така (плагиатството, б.ред.), има си съд, и който се чувства уязвен, нека го осъди“.

Трифонов подчерта, че у него няма обида, но "всичко се е превърнало в невъзможност за съставяне на правителство заради липса на партньорско отношение".

"БСП започна да се държи по етичен и коректен начин, когато започнахме да преговаряме на експертно ниво, а ДБ и ИБГНИ започнаха да реагират по съвсем различен начин и възможността за съставяне на правителство се разпадна... Съществува възможност на третия мандат всички да се обединяват, да подкрепят и да създават правителство, което искат да е за 6 месеца. Защо точно 6 месеца, не знам, явно имат определен проект и планове".

В интервюто за пореден път той заяви, че неговата партия няма да подкрепи следващ кабинет, предложен от някоя от партиите от това народно събрание. Парламентарната група на ИТН също така няма да напуска пленарната зала и по този начин индиректно да подкрепи подобно предложение.

Помолен да коментира твърдението на Мая Манолова, че Трифонов я е съветвал да не се кандидатира за кмет на София, Трифонов не отрече това, но поясни, че по онова време и двамата са били в различни свои роли – той е бил телевизионен водещ, а Манолова – „изключително успешен и коректен омбудсман“. Разговорът пък е бил личен, като между приятели. "Не си спомням дали и как точно съм я убеждавал, най-вероятно е така. Тя беше успешен омбудсман, много самоотвержена, грижеше се много за хората. И се сприятелихме заради това, че имаше отворено пространство в нашето шоу тогава. Водили сме много разговори. Ако е имало такъв разговор, той е бил на база на лични взаимоотношения, встрани на публичното пространство и встрани от отговорността на политическите решения. Това е личен разговор".

Трифонов потвърди и подкрепата на ИТН за втори мандат на президента Румен Радев. "Ние издигаме наш кандидат за президент и той се казва Румен Радев. Законът и Конституцията дават това право. Той изпълва със съдържание нашата представа за президент... Румен Радев е нашият мажоритарен избор".

В края на разговора Трифонов посочи, че ИТН ще работи по важни за парламента и за държавата задачи – бюджет, Национален план за възстановяване, евентуална нова Covid криза. 

Антисистемната партия на Трифонов спечели изборите на 11 юли с минимална разлика, като сложи край на продължилото повече от десетилетие управление на бившия премиер Бойко Борисов. Но само с 65 депутати в 240-местния парламент одобрението на кабинета изискваше подкрепата на други партии. След като първоначално изключи сътрудничеството с най-големите, партията му преговаряше и с някои от тях, но в крайна сметка не постигна споразумение.

България потъна в криза миналата година, когато протестиращи наводниха улиците, за да протестират срещу корупцията, а тогавашният премиер Бойко Борисов влезе в остър сблъсък с президента Румен Радев. Трифонов се бори срещу неравенството, обещавайки да се бори с „мафиотски модел“, който според него дава на свързаните с организираната престъпност олигарси силно влияние върху политиката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:49 | 10.09.22 г.
fallback