Промени в наредба на Министерството на земеделието от миналата година натоварват много биопроизводители с големи разходи и ги лишават от финансиране. Въпреки протестите на бранша и предоставените становища няма промяна. Това коментира Стоилко Апостолов, управител на фондация „Биовселена“, в предаването „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Той обясни, че наредбата е създадена най-вече, за да се направи амортизационен план за стари насаждения, които не носят реколта. Но по думите му тя е изготвена на базата на стара наредба от 1991 г., която „съвсем не е актуална при сегашните реалности“.
Според него с направените нормативни промени се изключват от финансиране както стари насаждения, така и съвсем прясно засети. Не се взема предвид развитието в земеделските технологии за последните 30 години, при което много насаждения вече имат по-дълъг живот. „Периодът от засяването до получаването на реколта е най-труден, тъй като тогава фермерът има само разходи. С тази наредба ние сме лишени от подкрепа именно в този най-труден момент“, казва гостът.
По негови оценки 3800 хектара биопроизводство няма да получат подпомагане тази година заради тази наредба.
„Тази оценка не се прилага при други програми като например обвързаното подпомагане, където има по-голямо финансиране. Там не се налага да се прави такава оценка. Смятаме, че това е дискриминация и че изискванията трябва да са еднакви за всички насаждения, които получават финансиране“, посочва Апостолов.
„Има голям шанс министерството да преосмисли наредбата“, надява се той и добавя, че при „добро решение няма да има протести“.
Целия коментар може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Във Варна ще се проведе последното за годината събитие за събиране на стотинки
Почина един от най-популярните японски актьори
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Издигнаха къщички и палатки за протестиращите фермери край Промахон-Кулата
Тръмп е разтревожен от посещението на Путин в Индия
Патриарх Даниил отказа на краля на Йордания да участва в религиозен форум
Уран във водата на Харманли, жителите ще разчитат на водоноски
преди 3 години И каво био произвеждат тия производители -био лешници ли или био лайкучка отговор Сигнализирай за неуместен коментар