fallback

К. Петков пред CNBC: Путин трябва да внимава, когато използва газа като оръжие

Отказвайки се от руския газ, страната ни зае лидерска позиция в ЕС, заяви премиерът

19:47 | 26.05.22 г. 8

Премиерът Кирил Петков. Снимка: Зара Русева, БГНЕС

Българският премиер Кирил Петков заяви пред CNBC, че руският президент Владимир Путин трябва да внимава, когато използва енергийните доставки като оръжие.

„Той трябва да внимава, когато използва газа като оръжие, защото губи клиенти завинаги“, заяви Петков пред Силвия Амаро от CNBC в рамките на Световния икономически форум.

„Сега се стремим да диверсифицираме изцяло доставките от „Газпром“, допълни той.

Преди няколко седмици България реши, че няма да плаща за руски газ в рубли, както поиска Москва, тъй като това представлява нарушение на договора. В отговор Русия спря газовите си достави за страната, припомня CNBC.

Българският премиер каза още, че не съжалява за решението си да отхвърли искането на Москва, като отбеляза, че страната ни е показала на Путин, „че България може да остане стабилна, че газовата зависимост не може да бъде начин да се влияе на външната ни политика, че ние, като европейци, можем да устоим при поставяне под натиск“.

България беше зависима на 95% от вноса на природен газ от Русия. Петков заяви, че отказвайки се от руския газ, страната ни е заела лидерска позиция в ЕС.

Междувременно правителственият пресцентър информира, че премиерът е провел среща с министъра на външните работи на Саудитска Арабия принц Фейсал бин Фархан ал Сауд. Задълбочаването на политическия диалог и сътрудничеството в областта на енергетиката, отбраната, туризма, инвестициите и високите технологии са били сред акцентите в разговора в Министерския съвет.

По време на срещата премиерът Петков е бил категоричен, че България е заинтересована от диверсификация на доставките на петрол и газ и от проучване на възможностите за внос на петролни продукти от Саудитска Арабия.

Министър-председателят е представил пред госта възможностите за инвестиции в страната ни в редица бизнес сектори, включително инфраструктура, туризъм, транспорт, селско стопанство, информационни и телекомуникационни технологии.

По време на разговора е бил обсъден и потенциалът за насърчаване на сътрудничеството в селското стопанство, както и развитието на въздушната свързаност между двете държави.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:00 | 14.09.22 г.
fallback